Čínský režim popravil bývalého šéfa Huarongu. Soud ho odsoudil kvůli korupci a miliardovým úplatkům
Někdejší šéf čínské státní společnosti Huarong Asset Management Laj Siao-min byl v pátek popraven za korupci. Informovala o tom agentura AFP, podle níž se jedná o jeden z nejpřísnějších verdiktů v korupčních kauzách čínských vysokých představitelů. K trestu smrti byl osmapadesátiletý Laj odsouzen v lednu.
Laj Siao-min před soudem přiznal, že v letech 2008 až 2018 na úplatcích přijal 1,79 miliardy jüanů (5,96 miliardy korun) a podílel se i na dalších korupčních aktivitách. Uvedl také, že žil „jako manžel a manželka“ s jinou ženou, než se kterou byl zákonně oddán, a že s ní zplodil dva syny. Popraven byl v severočínském městě Tchien-ťin.
‚Nemluvte s médii, nenechte se zmanipulovat.‘ Rodiny obětí koronaviru z Wu-chanu si stěžují na tlak úřadů
Číst článek
Protikorupční úřady začaly Laje vyšetřovat v roce 2018 pro „vážné porušení disciplíny“. V témže roce byl vyloučen z komunistické strany, v níž zastával vysoké funkce. Lajovo přiznání v lednu odvysílala čínská televize. Ukázala přitom záběry z jeho bytu v Pekingu se skříňkami a sejfy plnými peněz v hotovosti. Laj tvrdil, že z nabytého jmění nic neutratil.
„Netroufl jsem si ty peníze utratit,“ prohlásil. Publikovány byly i fotografie luxusních aut a zlatých cihel, které údajně rovněž patřily k úplatkům.
Čínský správce majetku Huarong Asset Management, kterého kontroluje stát, koupil v roce 2018 podíl 36,2 procenta v dceřiné společnosti firmy CEFC China Energy. Skupina CEFC od roku 2015 investovala i v České republice a její zakladatel Jie Ťien-ming se stal honorárním poradcem českého prezidenta Miloše Zemana. CEFC se od té doby dostala do finančních problémů a nakonec ji převzala státní čínská firma CITIC. Jie Ťien-ming je vyšetřován pro podezření z hospodářské kriminality.