Čína podle Spojených států podpoří sankce proti Íránu
Íránský jaderný emisar jedná v Číně. Podle americké velvyslankyně při OSN je totiž Peking ochotný hovořit o nových sankcích vůči Íránu. Peking a Teherán patří k tradičním spojencům, Čína z Íránu získává důležitou ropu a investuje v této zemi miliardy dolarů, i proto přijetí sankcí v minulosti odmítala.
Šéf íránské Nejvyšší rady národní bezpečnosti Saíd Džalílí jedná s čínskými představiteli, téma rozhovorů ale Peking odmítl prozradit. Čínský ministr zahraničí také dosud nekomentoval tvrzení Washingtonu, že Peking nebude proti sankcím.
ČLR sice nechce, aby Írán disponoval nukleárními zbraněmi, na druhé straně ale podporuje jeho snahu vyrábět energii v jaderných elektrárnách a tvrdí, že na to má Teherán právo.
Čína, která má v Radě bezpečnosti OSN právo veta, pravidelně uvalení sankcí proti Íránu blokuje, její pozice pro jejich případné přijetí je proto rozhodující.
Tři kola sankcí
Rada bezpečnosti OSN dosud uvalila na Írán tři kola sankcí. Západ a Izrael podezírají Teherán, že se snaží vyrobit jadernou zbraň. Írán ale tvrdí, že jeho nukleární program je čistě mírový a že ho rozvíjí kvůli rostoucí spotřebě elektrické energie.
Zahraničně-politický komentátor Českého rozhlasu Milan Slezák ve Světě o druhé řekl, že pokud se Peking uvolil jednat o sankcích, znamenalo by to, že sankce budou mírnější, než kdyby se o nich jednat neuvolil. „Peking nemá zájem, aby byl svržen na kolena.“ V pozadí jsou obchodní vztahy a zejména dodávky ropy z oblasti do Číny.