Číňané vzali cestovní kanceláře útokem. Okolní země zavádějí opatření proti šíření covidu

Číňané by po třech letech tvrdých uzávěr a omezení kvůli covidu-19 znovu rádi vycestovali do světa. Od začátku týdne proto zaplavují cestovní kanceláře dotazy a na internetu ve velkém vyhledávají různé zájezdy a tipy na cesty. Peking v rámci uvolňování protikoronavirových pravidel už po Novém roce zruší povinnou karanténu při příjezdu do země. Cestujícím bude stačit negativní PCR test.

Peking Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Rezervace zahraničních letů stouply za den o více než 250 procent

Rezervace zahraničních letů stouply za den o více než 250 procent | Foto: Tingshu Wang | Zdroj: Reuters

Dosud to fungovalo tak, že cestující přijíždějící do Číny museli hned po překročení hranic strávit nejméně pět dní v přísné izolaci na hotelovém pokoji, a pak následně ještě tři dny v domácí karanténě. Imigrační správa už také oznámila, že Číňané budou moct od 8. ledna znovu žádat o vydání cestovních pasů.

Co se výjezdů do zahraničí týče, Číňané se podle BBC nejvíce zajímají o Macao, Hongkong, Japonsko, Thajsko a Jižní Koreu. Podle agentury Reuters mnozí doufají, že budou moct navštívit rodinu a blízké během oslav čínského Nového roku, který připadá na 22. ledna.

Zájem o zájezdy je přitom obrovský. Čínská online cestovní agentura Ctrip třeba uvádí, že do půl hodiny po vydání zprávy o chystaném otevření hranic vzrostlo vyhledávání populárních destinací desetinásobně. Z dat serveru Trip.com pak vyplývá, že rezervace zahraničních letů stouply za den o více než 250 procent.

6:04

Epidemiolog Smejkal: V Číně podcenili očkování, jenže pak omikron dokáže zabíjet. U nás se bát nemusíme

Číst článek

Jen pro představu: v roce 2019, tedy před koronavirovou pandemií, mířilo do zahraničí zhruba 155 milionů turistů z Číny, o rok později už jejich číslo kleslo na pouhých 20 milionů. Uvádí to online platforma Statista.com.

V Číně se ale podle dostupných zpráv nekontrolovaně šíří covid. Mnoho zemí proto má už teď z přílivu Číňanů obavy a raději zpřísňují svá vlastní pravidla na hranicích.

Tchaj-wan, Japonsko, Indie a Malajsie už oznámily, že cestující z Číny budou muset při příjezdu předkládat negativní test na covid. Přísnější pravidla zvažují také Spojené státy a Filipíny. Ani do Evropské unie se bez očkování, potvrzení o prodělání nemoci nebo negativního testu Číňané nedostanou.

Na rychlé rušení proticovidových opatření navíc není připravená ani letecká doprava. Agentura Reuters uvádí, že aktuálně funguje jen asi osm procent mezinárodních letů z Číny oproti roku 2019.

Milion případů covidu

Čína sice zmírňuje koronavirová opatření, neznamená to ale, že by se s nákazou vypořádala. Informace, které Peking zveřejňuje, navíc nejsou transparentní a úplné. Nikdo tedy netuší, jak na tom země opravdu je a jaké mutace a varianty covidu se v ní šíří.

Všechny lockdowny, neustálé testování a nekonečné izolace dohnaly mnoho lidí na hranici chudoby. Přišli o práci, nemohli se starat o blízké a zoufalost je dohnala k masivním protestům. Ty původně směřovaly jen proti politice nulové tolerance, potom už i rovnou proti celému režimu. Někteří demonstranti dokonce vyzývali k rezignaci prezidenta Si Ťin-pchinga.

Peking následně začal ustupovat a omezení rušit. Jenže očkování v Číně není ani zdaleka dostatečné a uvolnění opatření tak v zemi opět vyvolalo rychlé šíření nákazy. Lékaři podle agentury Reuters mluví o přeplněných nemocnicích, kde je pětkrát až šestkrát víc pacientů než obvykle. Převážně se jedná o starší lidi.

Mezinárodní zdravotničtí experti odhadují, že denní přírůstky nakažených se v zemi pohybují kolem milionu případů. Oficiální čísla nejsou známá.

Kateřina Schmiedová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme