Čína má zájem o odkoupení českého pavilonu z výstavy EXPO

Česku se možná podaří prodat pavilon, který má na světové výstavě EXPO v Šanghaji. Zájem Číňanů potvrdil generální komisař české účasti na EXPO Pavel Stehlík. O pavilon údajně projevila zájem čtyři města.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Otevření českého pavilónu

Otevření českého pavilónu | Foto: Robert Mikoláš

Jak na Rádiu Česko přiblížil ze Šanghaje reportér ČRo 1 - Radiožurnálu Jaroslav Skalický, k podpisu smlouvy o případném prodeji českého pavilonu je zatím ještě daleko. Upřesnil, že přednostní právo na český majetek z výstavy EXPO, včetně pavilonu a všeho co je uvnitř, má stát.

„Nejde o celou budovu, ale o vestavbu, protože základní konstrukci postavili Číňané a ČR jí má v pronájmu,“ doplnil reportér s tím, že podle informací generálního komisaře Stehlíka jsou o český pavilon zájemci čtyři.

Přehrát

00:00 / 00:00

Čína možná odkoupí český pavilon z výstavy EXPO. Podrobnosti přiblížil na Rádiu Česko reportér Jaroslav Skalický.

„Všichni zájemci jsou zatím utajovaní. Generální komisař české účasti to vysvětluje tím, že ani jednoho z nich nechce znevýhodnit a naopak. Má představu, že až se s některým z nich dohodne, poté město teprve zveřejní,“ uvedl Skalický.

Hlavní favorit odkoupení pavilonu je podle něj město, které leží asi 400 kilometrů od Šanghaje. „Pavel Stehlík jednal se starostou tohoto města a příští týden tam odjede, aby se sám přesvědčil o plánech, které s českým pavilonem má,“ dodal.

Vyplatí se prodat

Podle odborníků by se pavilon v každém případě vyplatilo prodat. Ušetřilo by se tím na nákladech, které česká účast na EXPO stála. „Generální komisař částku za prodej neuvedl, ale například v rozpočtech na světovou výstavu se zatím počítá s tím, že případný převoz zpátky do ČR by stál nejméně 5 milionů korun,“ přiblížil ze Šanghaje Jaroslav Skalický.

Připomněl, že Česká republika prodala už několik pavilonů ze světových výstav. „Podařilo se to například v Hannoveru, ve španělské Seville a dokonce i kanadském Montrealu.“

Dosud největší úspěchy českého a československého výstavnictví patřil bezesporu bruselský pavilon z roku 1958. Expozice tehdy získala nejvyšší ocenění - Zlatou hvězdu. Polokruhová restaurace Praha, která byla součástí pavilonu, je dnes umístěna v Letenských sadech v Praze. Diváky tehdy uchvátila i Laterna magika.

Martina Mašková, Katarína Brezovská Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme