Aerolinky odmítají vracet peníze? Lidé mají právo na hotovost a tečka, říká Evropská komise

Aerolinky by mohly nabízet jako kompenzaci za zrušený let také poukázky. Na žádost unijních zemí jim to chce umožnit Evropská komise. Letecké společnosti podle ní ale musí zákazníkům nechat právo vybrat si vrácení hotovosti. „Evropští spotřebitelé mají právo nechat si vyplatit hotovost, pokud ji chtějí. Tečka,“ uvedla výkonná místopředsedkyně Evropské komise Margarethe Vestagerová.

Brusel Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Komisařka pro hospodářskou soutěž Margrethe Vestagerová.

Komisařka pro hospodářskou soutěž Margrethe Vestagerová. | Foto: Yves Herman | Zdroj: Reuters

Evropská komise podle Vestagerové chápe, že se aerolinky kvůli krizi dostaly do finančních problémů a místo hotovosti chtějí nabízet poukázky na lety. Spotřebitelům ale podle komise musí zůstat právo volby. Poukázky by podle komise měly mít nejméně roční platnost, a pokud je jejich držitelé nevyužijí, musejí mít právo poukázku vrátit a nechat si je proplatit.

24:40

Cestovní ruch je na nule. Bylo by fér, kdyby stát pomohl, konstatuje Václav Stárek

Číst článek

Podle Vestagerové je ale nepřijatelné, aby lidé, kteří krizi mohou mít sami finanční problémy, čekali na vrácení peněz několik let.

Nejméně 12 zemí Evropské unie podle Vestagerové v tuto chvíli porušuje unijní právo na ochranu spotřebitele, když aerolinkám umožňují nabízet poukázky místo hotovosti. Komise proto podle eurokomisařky pro dopravu Adiny Văleanové rozesílá vládám ve všech zemí EU dopis, ve kterém jim připomíná jejich povinnosti.

Právo na vrácení peněz za jízdu zrušenou v důsledku pandemie se podle Evropské komise týká také jízdenek na vlak či autobus a lodních lístků.

Hranice bez diskriminace

Evropská komise ve středu přišla s pokyny a doporučeními, která by v létě měla lidem umožnit alespoň částečné cestování za turistikou.

„Pro nikoho z nás to nebude normální léto, ale pokud budeme spolupracovat a všichni odehrajme svou roli podle pokynů, nemusíme léto strávit uvěznění doma a evropský turistický ruch nepromarní sezónu,“ uvedla Vestagerová.

V doporučeních Evropská komise unijní země vyzvala, aby hranice otevírali jen pozvolna, a to nejprve mezi státy, ve kterých existuje srovnatelná epidemiologická situace. Rozhodnutí ale leží na vládách jednotlivých zemí, nejde o pravomoc EU.

Cestovní ruch vzhlíží k návratu zahraničních turistů. Otevření hranic ale rychlou záchranu přinést nemusí

Číst článek

Evropská komise si však chce pohlídat, že unijní státy nebudou při otevírání hranic diskriminovat podle národnosti. Podle komise je nepřijatelné, aby státy hranici otevíraly jen pro občany jedné národnosti, například sousední země. Pokud státy hranici otevřou, musí počítat s tím, že jí budou moci projíždět i občané dalších zemí EU.

Komise také vyzvala k opatrnosti při cestách mimo Evropu. „Je důležité informovat se předem o podmínkách v cílové destinaci, doporučujeme velkou opatrnost, viděli jsme mnoho případů, kdy lidé v zahraničí kvůli koronaviru uvízli,“ varovala eurokomisařka Văleanová.

V doporučeních komise stanovuje také hygienické podmínky pro zajištění bezpečí v dopravních prostředcích, hotelech apod.

Koronavirový pas

Státy jihu Evropy, pro které turistický ruch patří mezi klíčové sektory ekonomiky, usilují o to, aby se hranice otevřely co nejrychleji. Například Řecko chce, aby hraniční kontroly v Evropě skončily už v polovině června. V interním dopise Evropské komisi, který získal týdeník Politico, řecká vláda navrhuje zavést testování na protilátky jako podmínku pro cestování.

23:33

Zájem o letenky je minimální, dopravci se jen snaží přežít, popisuje situaci na trhu spolumajitel Kiwi

Číst článek

S návrhem na zavedení zvláštního protokolu, který by potvrzoval bezinfekčnost, už dříve přišlo také Chorvatsko. Vznik jakéhosi „koronavirového pasu“ je zatím v jednání, Evropská komise s ním ve svých pokynech ale nepočítá.

Režim vstupu a pobytu se v jednotlivých zemích liší, Evropská unie se proto chystá spustit na svém webu interaktivní mapu Evropy, aby se lidé mohli před cestou předem po podmínkách vstupu nebo průjezdu zemí informovat. Kvůli lepšímu přehledu o stavu hraničních přechodů už EU spustila také aplikaci do chytrých telefonů Galileo Green Lane určenou pro řidiče kamionů.

Viktor Daněk Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme