Cena vzácných kovů na Ukrajině dosahuje 500 miliard dolarů, tvrdí Trump. Odborníci hodnotu zpochybňují
Kyjev je podle prezidenta Volodymyra Zelenského připraven na silnou dohodu s Washingtonem o investicích a bezpečnosti. Řekl to ve čtvrtek po jednání s americkým vyslancem pro Ukrajinu. Podpis dohody o těžbě vzácných kovů a dalších nerostů v hodnotě 500 miliard dolarů ale Zelenskyj už dřív odmítnul s tím, že nedopustí rozprodání Ukrajiny. S návrhem přišel americký prezident Donald Trump. Částku ale zpochybňují odborníci.
Myšlenka na podobnou dohodu přišla paradoxně nejspíše z Kyjeva. Byla totiž součástí letního takzvaného plánu na vítězství, kde zapadla. Psalo se v něm o bohatých zásobách strategických, cenných surovin, o které by Washington přišel v případě, že by Ukrajina válku prohrála. Jednalo se o apel na tehdejšího kandidáta na prezidenta Donalda Trumpa.
Výměnou za americkou pomoc požaduje Trump po Ukrajině vzácné kovy. Ta je na to podle něj připravena
Číst článek
Kyjev doufal, že Spojené státy nebudou chtít o zmíněné investice přijít a budou Ukrajinu nadále podporovat vojensky. Zelenskyj ani jeho poradci však zjevně netušili, jak daleko Donald Trump v přijetí takové nabídky zajde.
Speciální fond
Spojené státy navrhují vytvoření zvláštního ukrajinsko-amerického fondu, kam by Ukrajina položila svá naleziště. Spojené státy by naopak našly investory, kteří by financovali těžbu, a následný zisk by se dělil 50 na 50.
Pokud by se Ukrajina rozhodla dát licenci třetí straně, například evropské firmě, zaplacený poplatek by se dělil mezi Spojené státy a Ukrajinu.
Ukrajina by jednou mohla být ruská, prohlásil Trump. Po Kyjevu chce vzácné kovy za stovky miliard dolarů
Číst článek
Pochybná částka
Nikdo si není jistý, jak Donald Trump přišel k 500 miliardám dolarů jakožto hodnotě nerostů a vzácných kovů. Ukrajina navíc veřejně prohlásila, že nejde o její data. Nejednoznačně hovoří také údaje americké kartografické služby.
Pravděpodobnější je, že někdo sečetl všechny zásoby, včetně uhlí či železné rudy, aby k takové částce došel. Problémem je však v lokalitě, protože až 70 procent uhlí a železné rudy je v Luhanské, Doněcké a Dněpropetrovské oblasti, tedy v oblastech, které jsou v současnosti většinově okupovány Ruskem.