Celosvětové protesty proti válce v Iráku
Miliony lidí po celém světě - od Austrálie po Island - protestovaly v sobotu proti chystané válce s Irákem. Jednalo se zřejmě o největší protiválečný protest od dob vietnamské války v 60. a 70. letech. Patrně nejvíce odpůrců vojenského konfliktu vyšlo do ulic Říma - organizátoři jejich počet odhadují na tři miliony. Více než milion demonstrantů pochodovalo Londýnem. Několik menších protiválečných demonstrací se konalo i v Česku.
Proti válce protestovaly statisíce lidí na mírových pochodech téměř ve všech zemích východní a jihovýchodní Asie, hlásí tamní zpravodaj Radiožurnálu Robert Mikoláš. Ulice v Jižní Koreji, Hongkongu, na Tchaj-wanu, v Thajsku, Filipínách, Singapuru či Malajsii byly všechny plné lidí vyjadřujících jednoznačně své "Ne" útoku na Irák.
Mírové pochody většinou končily v blízkosti velvyslanectví Spojených států, které postupně zvyšují přítomnost svých vojáků v oblasti Perského zálivu. Nejčastěji se objevovala hesla obviňující Washington, že chce napadnout Bagdád jen kvůli ropě, a nikoli kvůli zbraním hromadného ničení.
Asie se tak připojila k protestům, které mají o víkendu zasáhnout celý svět. Nejdříve začaly v Austrálii a na Novém Zélandu a skončit mají ve Spojených státech.
V Paříži byla demonstrace svolána na náměstí Bastily. První odhady hovoří o tom, že tam dorazilo přes sto tisíc lidí, kteří nesli transparenty s nápisem "STOP válce v Iráku".
V Berlíně se sešlo na demonstraci proti válce v Iráku více než půl milionů lidí. Jde o největší mírové protesty v Německu od roku 1983. V průvodech pod protiválečnými hesly šli i členové spolkové vlády jak ze strany Zelených, tak z SPD v čele s předsedou Bundestagu. K demonstrantům se připojili i přesto, že kancléř Gerhard Schröder žádal vládní politiky, aby se dnešních akcí neúčastnili.
Do Říma přijelo demonstrovat dokonce víc lidí, než organizátoři předpokládali; pořadatelé hovoří až o třech milionech. Podle naší římské spolupracovnice Vědunky Lunardi organizátoři zdůrazňují, že demonstrace je také proti diktátorskému režimu Saddáma Husajna, ale hesla proti irácké diktatuře jsou zatím vzácná a nesou je iráčtí uprchlíci. Účastníků z celé Itálie je tolik, že i trasa průvodu musela být zkrácena. Demonstranti se tak nedostanou do blízkosti amerického velvyslanectví.
Více jak milion lidí podle organizátorů zaplnilo ulice Londýna. Účastníci demonstrace pochodovali ve dvou proudech centrem britské metropole s protiválečnými transparenty jako "Ne mým jménem". Mezi protestujícími bylo i několik poslanců vládní Labouristické strany.
"Bůh řekl: Nezabiješ" - to je jedno z hesel, po nimiž se několik stovek odpůrců případného válečného konfliktu sešlo v Praze. Demonstraci tam zorganizovali členové Iniciativy proti válce spolu s cizinci žijícími v naší metropoli. Všichni přítomní věří, že situaci kolem Iráku je stále ještě možné vyřešit diplomatickou cestou a že předložené důkazy proti iráckému režimu nejsou natolik přesvědčivé, aby opravňovaly k vojenskému zásahu. Svět má i jiné diktátory, než je Saddám Husajn, upozornil na demonstraci filosof Erazim Kohák. "Šlo by v této válce skutečně o lidská práva, nebo o ropu?", ptal se sugestivně. Podle něj by válečný konflikt v této zbídačené oblasti znamenal humanitární katastrofu.
Na tisíc odpůrců války v Iráku se v Praze sešlo na demonstraci, kterou zorganizovala KSČM v horní části Václavského náměstí. Předseda strany Miroslav Grebeníček odsoudil přípravy na válku i případnou českou účast v konfliktu. Problém terorismu podle něj žádná válka nevyřeší.
V Brně už před polednem demonstrovali anarchisté. Podpisy pod petici proti účasti Česka v očekávané válce pak sbírali členové Hnutí za přímou demokracii. Ve svém prohlášení se sice jednoznačně distancují od Husajnova režimu, na druhou stranu ale označují připravovanou invazi za jednoznačně dobyvačnou válku za zájmy Spojených států. To by podle mluvčího hnutí Milana Valacha naše země rozhodně podporovat neměla. Protestní akce z iniciativy KSČM proběhla i v Ostravě.
Proti hrozící válce s Irákem se konaly demonstrace i v několika polských městech. Ve Varšavě prošel průvod asi dvou a půl tisíce lidí z centra Starého města před areál amerického velvyslanectví. Lidé s sebou nesli transparenty s hesly jako: "Nechceme krev kvůli ropě", "Účel nesvětí prostředky - zneškodni zlo dobrem". V průvodu byly vidět i irácké vlajky. V Poznani demonstranti na závěr shromáždění spálili vlajku Spojených států.