V Chán Šajchúnu zabíjel sarin, ukázala francouzská analýza vzorků z místa útoku

Analýza vzorků odebraných francouzskými tajnými službami v syrském Chán Šajchúnu ukázala, že chemický útok na toto město byl spáchán smrtícím nervovým plynem sarinem. Sdělil to francouzský ministr zahraničí Jean-Marc Ayrault. Podle něj není pochyb o odpovědnosti syrské vlády za incident, při němž 4. dubna zahynulo přinejmenším 80 lidí. Kreml ale se závěry Francie nesouhlasí.

Paříž Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Rusko i Sýrie útok popírají. Vyžádal nejméně 100 obětí a 400 raněných.

Rusko i Sýrie útok popírají. Vyžádal nejméně 100 obětí a 400 raněných. | Zdroj: Reuters

Francie podle Ayraulta ví ze „spolehlivých zdrojů", že postup výroby plynu použitého v Chán Šajchúnu je typický pro metodu vyvinutou v syrských laboratořích.

Západní země vinily Damašek z odpovědnosti za útok sarinem na Chán Šajchún od začátku. Syrská vláda tvrdí, že za únik chemických látek mohou povstalci, jejichž sklad s těmito látkami byl údajně zasažen. Rusko stojí na straně Damašku. USA o vině syrského režimu od počátku nepochybovaly a 7. dubna v odvetě zaútočily střelami s plochou dráhou letu na syrskou leteckou základnu v Homsu.

„Francouzské zpravodajské služby mají za to, že jedině (syrský prezident) Bašár Asad nebo nejvlivnější osoby z jeho blízkého okolí mohly dát rozkaz k použití chemických zbraní," uvádí se podle agentury Reuters ve zprávě tajných služeb, o které Ayrault informoval.

Radikální skupiny působící v oblasti nemají podle této zprávy schopnosti ani prostředky takový útok provést a takzvaný Islámský stát není v regionu přítomen.

Mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov prohlásil, že francouzská zpráva není dostatečná na to, aby se stanovilo, kdo je za útokem. Stanovisko Ruska se podle něj nezměnilo. „Jediný způsob, jak zjistit pravdu o tom, co se stalo, je nestranné mezinárodní vyšetřování," řekl mluvčí.

Ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov kritizoval OPCW za to, že pod záminkou bezpečnostního rizika neposlala své lidi přímo na místo útoku. Podle něj se objevily lživé zprávy, že OSN expertům nedoporučila vydat se na místo s ohledem na bezpečnost. Lavrov řekl, že Rusko to u OSN ověřovalo a zjistilo, že žádný takový pokyn vydán nebyl. Syrská vláda podle ministra nabídla ochranu každému odborníkovi, který projeví přání vydat se na místo útoku.

Chán Šajchún leží v severosyrské provincii Idlíb, která je jednou z posledních bašt opozice. Chán Šajchún kontrolují islamisté z Fronty dobytí Sýrie, dříve známé jako An-Nusra.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme