Bush: Válka v Iráku musí být vybojována do vítězného konce
Před elitními jednotkami armády Spojených států na základně Fort Bragg ve státě Severní Karolína obhajoval prezident Bush válku v Iráku. Americké televize vysílaly projev v hlavním večerním čase. Bush šetřil optimismem, ale snažil se přesvědčit Američany, jejichž podpora válce v Iráku je na rekordním minimu, že nastolení pořádku v této zemi je dosažitelné a nevyhnutelné pro bezpečnost světa.
"Teroristé mohou zabíjet nevinné, ale nezastaví postup svobody," prohlásil americký prezident. Osmi stům výsadkářů a příslušníků speciálních jednotek řekl, že jediná cesta, jak může nepřítel uspět je, když zapomenou na lekci z 11. 9. 2001. George Bush několikrát vojákům zdůraznil, že v Iráku dosahují pokroku, že tam zůstanou do chvíle než bude dobojováno a irácké jednotky převezmou odpovědnost za obranu své země.
Prezident Spojených států dále zdůraznil, že strategie šíření svobody a demokracie se osvědčuje a oběti za to stojí. Bush znovu odmítl stanovil plán stahování 135 tisíc amerických jednotek v Iráku. Slíbil jim ale, že tam nebudou ani o den déle, než bude nutné.
Reakce na projev byly rozporuplné
Reakce na projev prezidenta Bushe vyvolala řadu rozporuplných reakcí v samotných Spojených státech. Komentátoři se všímají toho, že Bush přiznal obtížnost situace v Iráku a vysvětlil, proč je lepší bojovat s teroristy v Iráku, než se jim bránit ve Spojených státech.
Opoziční Demokraté ocenili upřímnost, se kterou Bush vylíčil nelehkou situaci v Iráku a to, že nepokračoval v optimističtějších výrocích členů americké vlády, zejména viceprezidenta Dicka Chenneyho. Bývalý prezidentský kandidát John Kerry ale připomněl, že teroristé přišli do Iráku až po Američanech. Vše tam podle něj mohlo proběhnout rychleji a efektivněji.
Demokratický senátor Joseph Biden se domnívá, že před zahraničními teroristy by mělo ochránit Irák NATO. Některé nevládní organizace zahájily kampaň za stažení amerických jednotek z Iráku.