Bush a Kerry se naposledy utkají před kamerami
Na státní universitě v arizonském Tempe dnes proběhne poslední ze série televizních debat amerických prezidentských kandidátů. Analytici očekávají střet dvou výrazných osobností, které mají rozdílný pohled na řešení problémů v domácí a zahraniční politice. Debatě by poprvé neměl debatě dominovat Irák, ale americké vnitřní starosti.
Podle průzkumů veřejného mínění je předvolební souboj nesmírně vyrovnaný. Oba kandidáti mají poslední velkou příležitost přesvědčit o svých přednostech nerozhodnuté voliče, kterých je podle průzkumů veřejného mínění sedm až devět procent.
Pro jihozápad Spojených států budou prezidentské volby velmi důležité, protože kandidáti se zásadně liší ve svých ekonomických programech. Analytik Earl de Bergh řekl, že v dnešní debatě by obyvatelé Arizony, Nového Mexika, Kalifornie a Texasu jistě rádi slyšeli i o imigrační politice, ale ani jeden z kandidátů si pravděpodobně nebude chtít ostřejšími výroky nerozhodnuté voliče popudit.
"Silná komunita drobných arizonských podnikatelů je více na straně Bushe, zaměstnanci se zase dívají příznivěji na Kerryho politiku v oblasti zdravotní péče a životního prostředí," uvedl analitik.
Vystoupení kandidátů očekávají také představitelé americké hispánské menšiny. V Arizoně, kde se poslední přímý duel odehraje, žije podle odhadů expertů asi 30 procent lidí původem z Latinské Ameriky. Hispánci jdou poprvé do prezidentských voleb jako největší menšina. Podle odhadů profesora arizonské státní university Kyla Longleyho, je latinoameričanů ve celých USA více než 12 procent.
"Ve státech Arizona, Nové Mexiko a Texas jsou hispánci velmi důležitou součástí společnosti. Latinskoamerická komunita je pestrá, a tak se nedá říci, komu dá svůj hlas jako celek. Ti, kteří žijí ve Spojených státech déle volí jinak než noví občané. Jinak volí lidé z Mexika, Haiti, Kuby nebo z Portorika. Rodině orientovaní Hispánci jsou ale zejména v Arizoně velmi mobilizovaní a zajímá je vzdělání, zdravotní péče a pracovní místa," vysvětlil Longley.
Ve dnech před střetem na půdě Arizonské státní univerzity se vyhrotila předvolební rétorika. Bush chce vylíčit Kerryho jako nezodpovědného a rozhazovačného liberála s chutí zvyšovat daně. Kerry naopak vykreslí soupeře jako prezidenta, který dělá samá špatná rozhodnutí s dalekosáhlými důsledky na základě mylných informací.