Brexit vyhnal sběrače ovoce a zeleniny, stěžují si britští farmáři

Velká Británie každoročně potřebuje zhruba 80 tisíc sezonních pracovníků, kteří by sklízeli zeleninu a ovoce. Zemědělci je ale teď nemohou sehnat. Sezonních sběračů z východní Evropy ubylo, farmáři viní brexit a xenofobní pověst Spojeného království.

Londýn Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Počet zahraničních dělníků na farmách klesl o 20 % a úrodu nemá kdo sbírat. Velkou část sběračů tvořili lidé z východní Evropy.

Počet zahraničních dělníků na farmách klesl o 20 % a úrodu nemá kdo sbírat. Velkou část sběračů tvořili lidé z východní Evropy. | Foto: Elaine Casap | Zdroj: Fotobanka Unsplash

Prakticky všichni sezonní pracovníci pocházejí z východní Evropy. Pouze 14 z celkového počtu 13 400 pracovníků zaměstnaných od ledna do května tohoto roku byli Britové, píše to server The Guardian s odkazem na Národní svaz farmářů (NFU). Tři čtvrtiny sběračů plodů pocházejí z Bulharska a Rumunska, zbytek z ostatních zemí východní Evropy.

Analýza NFU ukázala nedostatek pracovníků v květnu 2016, před britským referendem chyběla pouze 4 % zaměstnanců, kteří by sbírali ovoce nebo zeleninu. Analýza dále uvádí, že počet zahraničních pracovníků, kteří jsou rozhodnutí se znovu vrátit na sezonní práce do Spojeného království, klesl od ledna ze dvou třetin pouze na jednu třetinu.

„Ponurá skutečnost je taková, že jsme v zahraničí vnímáni jako xenofobové a rasisti a libra nám oslabila,“ říká ředitel Hops Labour Solutions John Hardman, který zároveň odhaduje, že mu bude chybět asi 20 % pracovníků. „Odcházíme z unie a to nás ukazuje v nepřátelském světle,“ dodává Hardman pro The Guardian.

Další průzkum o nedostatku farmářských pracovníků ve čtvrtek zveřejnila britská BBC, která uvádí, že 21 % respondentů uvedlo nedostatek pracovníků, které by potřebovali ke konci května. Zároveň 80 % farmářů udává, že nábor pracovníků je za poslední rok velmi těžký, 20 % dokonce uvádí, že je nejtěžší za celé roky.

„Farmáři a pěstitelé potřebují vědět, jak vláda naloží s odvětvími, která využívají sezónní pracovníky,“ řekl serveru The Guardian předseda představenstva Národního svazu farmářů Ali Capper. „NFU volá po ujištění, že zemědělci budou moci získávat spolehlivé a kvalifikované pracovní síly, a to jak nyní, tak v budoucnosti,“ dodal Capper.

Farmáři chtějí přesunout pěstování do jiných zemí

Farmáři volají po novém schémat náboru sezonních pracovníků od referenda o setrvání nebo odchodu Velké Británie z Evropské unie.

Hardman podle The Guardian rozumí, proč vláda stále nepřipravila nový plán, jak se postavit k imigrantům, kteří přijíždí za sezónní prací: „Zaprvé je to politická sebevražda, zadruhé vláda pracuje s tvrdými historickými daty. Před osmnácti měsíci jsme neměli žádný problém, ale nyní je odliv pracovníků patrný.“

V srpnu 2016 někteří největší farmáři a pěstitelé varovali, že kvůli nedostatku sezonních pracovních sil budou muset přesunout produkci ovoce a zeleniny do jiných zemí nebo ji vyměnit za pěstování obilovin, které se sklízí pomocí strojů.

rez Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme