Britský premiér vyzývá média, aby si sama vytvořila regulační orgán
Britský premiér David Cameron dnes vyzval šéfredaktory celostátních novin k vytvoření nezávislého orgánu, který by přísněji než dosud reguloval a kontroloval média. Šéfredaktoři by se při tom měli řídit závěry takzvané Levesonovy komise. Zákon, který komise navrhla, však britský premiér odmítá.
Komise soudce Briana Levesona vznikla v důsledku skandálů s odposlechy a dalšími nelegálními praktikami některých deníků. Komise vedle dalších opatření doporučila také přijetí nového mediálního zákona, to si však premiér Cameron nepřeje. Dává přednost samoregulaci médií.
Profesor práva na cardiffské univerzitě Jiří Přibáň, připomíná, že ve Velké Británii od roku 1695 nebyl žádný zákon, který by reguloval média. Podle něj tak premiérův postoj souvisí s dlouholetou tradicí.
Při okolo přijetí či nepřijetí mediálního zákona v Británii okomentoval právník Jiří Přibáň z univerzity v na Cardiffu.
„Jakýkoli pokus uzákonit regulaci médií rozděluje společnost. Dneska i vládní koaliční strany jsou v takové paradoxní situaci, kdy konzervativci vystupují jako liberálové a liberální demokraté vystupují jako stoupenci státní regulace,“ říká Přibáň.
Naráží tak na fakt, že pro přijetí zákona se vyslovili Liberální demokraté, koaliční partner Cameronovy Konzervativní strany.
Kritiky sklidil britský premiér také od předsedy opozičních labouristů Eda Milibanda, podle nějž Cameron „zradil oběti praktik britského bulváru“.
Přibáň podotýká, že tištěná média v Británii se dostala do dvojího tlaku. Začal jim padat náklad kvůli nástupu elektronických médií, což je dovedlo k praktikám, které byly nekalé, až kriminální povahy. Komise pro stížnosti na tisk neobstála. Média si prý uvědomují neudržitelnost současné situace, ale ze všech sil bojují proti jakékoli regulaci ze zákona a diskriminaci.
„Protože kdyby to reguloval zákon, tak potom každá příští vláda může přijmout jiný zákon a to samozřejmě znamená ohrožení svobod,“ myslí si Přibáň.
Že téma rozděluje, dokládá Přibáň i na příkladu Shami Chakrabarti z organizace zabývající se ochranou lidských práv Liberty. Chakrabarti byla jedním z poradců Levesonovy komise .
„Tato dáma odmítla podpořit všechny závěry komise právě z toho důvodu, že v případě, že by se regulovala média ze zákona, došlo by vlastně k jejich diskriminaci v neprospěch elektronických médií, například facebooku, twitteru a dalších způsobů komunikace,“ uzavírá Přibáň.