Britský ministr obrany se ostře pustil do Ruska. Snaží se destabilizovat Západ, tvrdí
Britský ministr obrany sir Michael Fallon obvinil Rusko z kybernetických útoků a šíření falešných zpráv s cílem destabilizovat západní demokracie. Deník The Guardian označil Fallonova slova za nejtvrdší, která kdy na adresu Ruska z britské administrativy zazněla.
Rusko používá falešné zprávy jako zbraň k rozšíření svého vlivu a k destabilizaci západních vlád. Sir Michael mluvil na půdě univerzity ve skotském St. Andrews, která je sídlem jednoho z hlavních britských center ruských studií.
Fallon, politik vládnoucí Konzervativní strany, obvinil Rusko z toho, že „pomohlo vytvořit éru nepravdivých informací“. Zmínil konkrétní příklady Spojených států, Francie, Německa, Nizozemska, Bulharska nebo Černé Hory, kde se údajně Moskva podvratnou činností pokusila nebo pokouší ovlivnit tamní politiku.
Podle Michaela Fallona musí členské státy NATO posílit svou obranu proti kybernetickým útokům. Aliance také musí dělat více pro to, aby zakročila proti „falešné realitě“ šířené Kremlem.
Hackeři napadli e-maily ministerstva zahraničí. Útok provedl cizí stát, sdělil Zaorálek
Číst článek
S Ruskem je třeba mluvit, je s ním třeba spolupracovat, a to i na úrovni ozbrojených sil, uvedl sir Michael. Nový šéf Bílého domu Donald Trump podle Fallona stoprocentně podporuje Severoatlantickou alianci, byť ji před časem v jednom z rozhovorů označil za „překonanou.“
U výroků britských představitelů ohledně ruské hrozby poslední dobou zmizela slůvka jako „údajně“ nebo „pravděpodobně“. Odstartovalo to krajně nezvyklé interview šéfa britské kontrarozvědky MI5 Andrewa Parkera loni na podzim pro Guardian. Jednalo se o první mediální rozhovor úřadujícího ředitele britské tajné služby po 107 letech existence MI5.
Parker tehdy prohlásil, že „stále agresivnější Rusko je rostoucí hrozbou pro Spojené království“. Rusko-britské vztahy poslala na bod mrazu vražda Alexandra Litviněnka v centru Londýna v roce 2006. Kontakty obou zemí se z toho nikdy nevzpamatovaly.