Britové se s Francouzi dohodli na dalších opatřeních ke zlepšení situace s běženci v Calais
Pro boj s ilegální migrací má vzniknout společné britsko-francouzské kontrolní a velitelské centrum. To bude primárně bojovat s převaděčskými gangy, které těží z lidského neštěstí. To je jen jeden z bodů dohody mezi vládami Francie a Spojeného království. Jejím cílem je v první řadě zlepšit bezpečnostní, ale taky humanitární situaci ve francouzském přístavu Calais.
Společné policejní centrum vedené jedním Francouzem a jedním Britem má začít zcela nekompromisně pronásledovat převaděčské skupiny a všechny, kteří jim pomáhají.
Bezpečnostní audit policejních specialistů z obou zemí doporučí, kde je třeba ostrahu zlepšit.
Světlomety, psi a další nová bezpečnostní opatření budou bránit běžencům ve francouzském Calais dostat se do Británie. Více od Jiřího Hoška
Z dohody vyplývá, že britská vláda zaplatí v okolí Eurotunelu dodatečné oplocení, bezpečnostní kamery, světlomety a infračervenou technologii. Posílit se má bezpečnost nejen u ústí tunelu, ale taky hlouběji uvnitř tubusů.
V přístavu zas budou nasazeny dodatečné posily, včetně speciálně vycvičených psů, kteří mají lépe odhalovat přítomnost osob v přepravovaných kontejnerech.
Francouzská vláda se pak zavázala poslat do Calais další policisty. Británie dá k dispozici i tlumočníky z různých exotičtějších jazyků, ale hlavně bude Francii přispívat na letenky pro odmítnuté žadatele o azyl, aby se co nejrychleji vrátili do země původu.
Dnes bylo v Calais rušno hlavně na dálnici, kterou skupina ilegálních přistěhovalců zablokovala.
Nešlo o velký počet běženců, ale když skupinka neuposlechla výzvy a místo neuvolnila, francouzská policie proti nim použila slzný plyn a obušky.
Uprchlíci, kteří se pokoušejí dostat do Británie, jsou dost vynalézaví, trasa přes Calais už není zdaleka jedinou.
Britská vláda proto také zahájila jednání s Nizozemskem a Belgií, aby tyto nové trasy včas podchytila. Převaděčské gangy totiž začaly imigranty pašovat i přes přístavy v těchto zemích, a stejně tak úřady bedlivě sledují situaci v Dunkerque.