Britové připravují rozsáhlou studii o kvalitě života
Britský statistický úřad chystá rozsáhlý průzkum kvality života ve Velké Británii. Chce statisticky co nejvěrněji definovat spokojenost člověka. Rozsáhlý projekt odstartoval sám premiér David Cameron.
Jak v Odpoledním Radiožurnálu vysvětlil spolupracovník ČRo ve Spojeném království Milan Kocourek, premiér Cameron není spokojen s dosavadními definicemi anglického slova happiness, což znamená pocit blaženosti.
„Premiér se domnívá, že definice pokroku slova happiness jsou příliš orientované na ekonomický růst a jako takové jsou pak nedokonalé. Proto chce dát podnět k celostátní debatě pod patronátem britského statistického úřadu,“ přiblížil.
Připravovaný průzkum kvality života v Británii přiblížil v Odpoledním Radiožurnálu londýnský spolupracovník ČRo Milan Kocourek.
Program má začít v dubnu. A jak Kocourek dodal, bude to celostátní průzkum názorů Britů o kvalitě života. „Premiér chce, aby se pokrok celé Británie začal měřit nikoli jen ukazateli jako HDP, ale také ukazateli zlepšování života. Nejde jen o životní úroveň, ale o kvalitu života s přihlédnutím například ke zdraví, úrovni vzdělání, nerovnosti v příjmech či životnímu prostředí,“ dodal.
Zpravodajové londýnských Timesů ale připomínají, že průzkum tohoto typu se už provádí v Kanadě a ve Francii. A jak uvedl Kocourek, také zpravodaj BBC poznamenává, že Cameronův program není první.
„Že lepší měřítka happiness, než ta vyplývající z ekonomického bohatství národa, nabízejí například Světová banka, Evropská komise a OSN,“ doplnil s tím, že projekt bude podle informace BBC stát dvě miliardy liber.