Tusk chce Británii nabídnout flexibilní odklad brexitu. Parlament ale musí schválit dohodu Mayové
Předseda Evropské rady Donald Tusk chce Británii nabídnout flexibilní odklad termínu odchodu z Evropské unie. Informuje o tom britská zpravodajská stanice BBC s odvoláním na nejmenovaný vysoce postavený unijní zdroj. Tuskův plán by Londýnu umožnil odejít dřív, pokud by britský parlament schválil dohodu o brexitu, kterou Dolní sněmovna již třikrát odmítla.
Podmínkou ročního odkladu je, aby se Británie účastnila květnových evropských voleb, což vláda Theresy Mayové dosud jednoznačně odmítá. Příští týden by Tuskův návrh museli schválit zástupci členských zemí EU na summitu věnovaném právě brexitu.
Dolní sněmovna schválila zákon odmítající tvrdý brexit. Prošel nejtěsnější možnou většinou 313:312
Číst článek
„Jediným smysluplným východiskem je dlouhý, ale flexibilní odklad,“ řekl podle zdroje listu The Guardian ve čtvrtek Tusk svým spolupracovníkům v Bruselu. Svůj plán označil spojením anglických slov pro flexibilní odklad za „flextension“.
Tuskův návrh flexibilního odkladu by Británii umožnil až roční zpoždění brexitu s možností tuto lhůtu zkrátit, pokud by mezitím parlament brexitovou dohodu ratifikoval.
Podle Tuska by se tak zabránilo neustálým žádostem Spojeného království o odklad při každém neúspěšném hlasování o dohodě, píše britský server BBC. Předseda Evropské rady k závěru, že pružný roční odklad je lepším řešením než trvalá a pokračující nejistota, kdy lidé ani firmy netuší přesné datum britského odchodu.
Unijní zdroje přitom zdůrazňují, že sedmadvacítka musí - navzdory únavě, která už je s brexitovým děním spojena - zachovat při řešení problematiky jednotný postoj. Některé země, například Francie, totiž dávají najevo, že jim dochází trpělivost s odklady a neschopností britské politické scény dosáhnout vnitropolitické dohody.
Pokusný balonek
Francie v tuto chvíli považuje jakékoli debaty o dalším odkladu brexitu za předčasné, neboť Evropská unie dala jasně najevo, že od Londýna bude požadovat zdůvodnění tohoto kroku, uvedl zdroj blízký francouzskému prezidentovi Emmanuelu Macronovi.
Mayová v dopise Tuskovi žádá o odklad brexitu do 30. června. Británie se připraví na eurovolby
Číst článek
Pružný roční odklad označil za „nevhodný pokusný balonek“. „V každém případě potřebujeme do úterý od Británie konkrétní plán,“ dodal zdroj z Elysejského paláce s odkazem na středeční unijní summit.
Rovněž z Rakouska v pátek opět zaznělo, že Vídeň nevidí důvod pro další odklad brexitu, pokud se ve Spojeném království nezmění situace. „A to se dosud nestalo,“ řekl rakouský kancléř Sebastian Kurz v rozhovoru s německým listem Straubinger Tagblatt.
Vlivný německý poslanec a šéf zahraničního výboru německého parlamentu Norbert Röttgen (CDU) podobně jako někteří britští komentátoři soudí, že žádost Mayové o odklad do 30. června je vnitropolitickým taktickým manévrem. „Dá se to chápat, ale nedává to smysl,“ uvedl poslanec na twitteru s tím, že ostatních 27 unijních zemí už tento termín jednou zamítlo. On sám dává přednost flexibilnímu ročnímu odkladu.
Druhý odklad
Podle dobře informovaného představitele EU je takové řešení v souladu s dopisem, kterým v pátek britská premiérka Theresa Mayová své evropské partnery požádala už o druhý odklad brexitu. O žádosti budou ve středu jednat prezidenti a premiéři ostatních 27 zemí EU. Tuskova představa řešení je - spolu s britskou žádostí o odklad do 30. června - podkladem pro jejich rozhodování.
Gruzie usiluje o členství v Evropské unii. Prezidentka vidí šanci v brexitu
Číst článek
Dle současného harmonogramu má Británie opustit Evropskou unii 12. dubna, ovšem britští poslanci stále nepřijali dohodu s Bruselem upravující podmínky brexitu. Unijní představitelé varují, že hrozba problematického odchodu bez dohody je stále pravděpodobnější.
Ve čtvrtek o dalším postupu jednali zástupci Labouristické strany a britské vlády, v pátek budou tyto rozhovory pokračovat.
Britský generální prokurátor Geoffrey Cox řekl stanici BBC, že pokud probíhající rozhovory mezi konzervativci a labouristy selžou, nastane pravděpodobně varianta s delším odkladem brexitu.