Boje o Syrtu vrcholí. Tripolis už slavil dopadení Kaddáfího syna
V libyjské metropoli Tripolisu vypukly brzy ráno oslavy po rozšíření zprávy o dopadení jednoho ze synů uprchlého exdiktátora Muammara Kaddáfího. Mutásima Kaddáfího, který v létě padlému režimu sloužil jako poradce pro národní bezpečnost, údajně zatkli noví vládci Libye, když se pokoušel uprchnout s rodinou autem z města Syrta.
Syrta se po srpnovém dobytí Tripolisu rebely stala útočištěm Kaddáfího a jeho věrných. Ozbrojenci věrní nové vládě do opevněného města složitě pronikali a dodnes se tam bojuje, ačkoliv se prý blíží definitivní dobytí Syrty.
„Podle toho, co říkali představitelé Národní prozatímní rady, je pád Syrty záležitostí spíše dnů než týdnů. Podle televize Al-Džazíra síly povstalci už odřízli poslední ústupovou cestu ze Syrty. Bojuje se tam ještě stále v centru, kde bojovníci loajální Kaddáfímu kladou odpor, a odhaduje se, že jich tam jsou ještě asi 2.000,“ přiblížil na Rádiu Česko redaktor Martin Dorazín.
O aktuální situaci v libyjské Syrtě informoval na Rádiu Česko zahraniční redaktor Martin Dorazín.
Připomněl, že povstalci už mají v rukou všechny strategické body v zemi, tedy přístavy a letiště. Bylo otevřeno letiště v Tripolisu a také v Benghází, kam létají turecké aerolinie.
Podle libyjské Národní přechodné rady byl Mutásim Kaddáfí nezraněný převezen k výslechu na vojenskou základnu. „Zdá se, že Mutasím Kaddáfí byl skutečně dopaden, když prchal se svoji rodinou autem ze Syrty. A podle zdrojů z Národní prozatímní rady by měl být nyní ve vězení v Benghází. Ale uvidíme, jestli se to opravdu potvrdí. Zatím jsem četl vyjádření tří lidí, kteří to potvrzují,“ řekl k tomu Dorazín.
Dodal, že Mutásim nepatří k nejvýraznějším Kaddáfího synům. Dva jeho nejvlivnější synové se stále skrývají. Saíf al Islám vystupoval jako nástupce vůdce libyjské džamahírije a Chamíz velel nejobávanějším gardám v zemi. Jejich úkrytem může být například město Baní Valíd, které se silám Národní prozatímní rady ještě nepodařilo dobýt. Mohou se pohybovat také na územích kmene Tuaregů v poušti.
„Tito lidé mají stále dispozici jednotky, mají své stoupence i v řadách obyčejných lidí a mají hlavně hodně peněz. Takže podle všeho se vykoupili, zaplatili a utekli,“ dodal redaktor.