Bývalá barmská vůdkyně Su Ťij čelí dalšímu vyšetřování kvůli korupci. Hrozí jí až 15 let vězení
Bývalá barmská vůdkyně Do Aun Schan Su Ťij, kterou nyní drží v domácím vězení vojenská junta, byla obviněna v dalším případu, tentokrát kvůli údajné korupci. S odvoláním na informace státního deníku New Light of Myanmar to ve čtvrtek napsala agentura Reuters. Nová obvinění se týkají zneužití postavení při pronájmech nemovitostí pro dobročinnou nadaci, kterou Su Ťij vedla, a také přijímání úplatků ve formě peněz a zlata.
„(Su Ťij) spáchala korupční činy s využitím svého postavení. Byla proto obviněna podle protikorupčního zákona,“ napsal New Light of Myanmar. V případě odsouzení by jí hrozilo až 15 let vězení.
Barma na cestě k občanské válce. Ozbrojených skupin a milic přibývá, junta mění taktiku
Číst článek
Podle protikorupční komise jde v případu o zneužití postavení při výhodných pronájmech pozemků a budov spojených s nadací, která nese jméno Do Kchin Ťij, jež byla první barmskou velvyslankyní a matkou Su Ťij.
Vězněná opoziční politička byla rovněž obviněna, že od šéfa vlády oblasti, která zahrnuje největší barmské město Rangún, přijala 600 000 dolarů (12,6 milionu Kč) a 11 kilogramů zlata. Stíhání se týká jak Su Ťij, tak několika dalších představitelů její někdejší vlády, píše New Light of Myanmar.
Nařčení z přijetí nelegální platby ve výši 600 000 dolarů a 11 kilogramů zlata zaznělo ze strany junty poprvé před třemi měsíci a právníci Su Ťij ho tehdy rezolutně odmítli. Příznivci političky uvádějí, že všechna obvinění vůči ní jsou politicky motivovaná, mají za cíl ji zdiskreditovat a legitimizovat únorové převzetí moci v Barmě armádou.
‚Nelegální volební podvody.‘ Vojenská vláda v Barmě nechá rozpustit vítěznou stranu vůdkyně Su Ťij
Číst článek
„Tato obvinění jsou absurdní,“ řekl ve čtvrtek agentuře AFP obhájce Kchin Maun Zo. Cílem je „udržet Su Ťij mimo politickou scénu země a poškodit její image“, dodal.
Su Ťij zatím nové stíhání nijak nekomentovala, už nyní ale před soudem čelí obžalobě kvůli porušení zákonů v šesti případech. Nejzávažnější je obvinění z porušení státního tajemství, kde jí hrozí trest až 14 let vězení.
Barmská armáda provedla 1. února převrat, který zdůvodnila údajnými podvody v listopadových volbách, v nichž s převahou zvítězila Národní liga pro demokracii vedená právě nositelkou Nobelovy ceny za mír Su Ťij. Puč vyvolal rozsáhlé nepokoje, při nichž zahynulo přes 800 lidí.