'Španělsko, Katalánsko tě miluje.' Statisíce lidí v Barceloně demonstrovaly proti nezávislosti
Podle organizátorů přes milion lidí demonstrovalo v Barceloně za jednotu Španělska. Shromáždění svolala organizace Katalánská občanská společnost (SCC), na jejíž akci už začátkem měsíce dorazily statisíce lidí.
Na demonstraci za jednotu Španělska dorazilo podle organizátorů 1,1 milionu lidí. Informoval o tom španělský deník El País. Policie počet demonstrujících odhadl na 300 tisíc.
Cesta k nezávislost Katalánska má být nenásilná, řekl Puigdemont. Své sesazení Madridem neuznal
Číst článek
Lidé nesli španělské i katalánské vlajky a volali Díky Španělsko, Katalánsko tě miluje. V průvodu, který prošel centrem města, vládla podle záběrů ze sociálních sítích slavnostní atmosféra.
Manifestace se účastnili i někteří místní politici, lídři stran, které odmítli v pátek v katalánském parlamentu hlasovat pro rezoluci o nezávislosti.
Demonstraci svolala organizace Katalánská občanská společnost (SCC) pod heslem Všichni jsme Katalánsko a měla být protestem proti páteční rezoluci o nezávislosti tohoto autonomního regionu. Tu schválil katalánský parlament, v němž měli v předchozích dvou letech většinu separatisté. Kvůli jejich snahám o nezávislost Madrid od soboty převzal vedení Katalánska, rozpustil tamní parlament a vyhlásil na prosinec volby.
Ač manifestace začala až v poledne, už dvě hodiny předtím se podle záběrů ze sociálních sítí pohybovaly v ulicích Barcelony stovky lidí s červenožlutými španělskými vlajkami. Organizátoři ze SCC očekávali masovou účast, podobně jako to bylo 8. října, kdy do ulic katalánské metropole vyšel podle organizátorů téměř milion lidí, podle policie na 350 tisíc, aby dali najevo svůj nesouhlas s kampaní tehdejší vlády za odtržení autonomní oblasti.
Dnešní demonstrace je důkazem toho, jak jsou Katalánci v otázce nezávislosti rozdělení. Španělský deník El Mundo v neděli přinesl průzkum veřejného mínění společnosti Sigma Dos, podle něhož by nyní ve volbách separatisté ztratili většinu v regionálním parlamentu.
Nejvíce hlasů (26,4 procenta) by sice dostala separatistická strana Republikánské levice Katalánska (ERC), dohromady by ale separatistické strany obsadily ve 135členném parlamentu jen nejvýše 65 křesel a k absolutní většině by jim chyběly tři mandáty.
Ve volbách, které se mají konat 21. prosince, zatím mohou kandidovat i ministři sesazené katalánské vlády. Zatím nejsou obviněni, ale některým hrozí trestní stíhání kvůli rezoluci o nezávislosti. Už v září navrhla prokuratura stíhání katalánské vlády kvůli tehdy chystanému referendu o nezávislosti, které se konalo 1. října.
V sobotu mluvčí španělské vlády Íňigo Méndez agentuře Reuters řekl, že vláda bude ráda, když se sesazený katalánský premiér Carles Puigdemont prosincových voleb zúčastní.