Jižní Austrálie vydala kvůli horku nejvyšší stupeň varování. Vedra mohou vést k dalšímu šíření požárů
Vláda státu Jižní Austrálie v pátek vydala nejvyšší, červený stupeň varování před extrémním horkem, které podle očekávání oblast postihne o nadcházejícím víkendu. Stát Jižní Austrálie se podobně jako sousední Nový Jižní Wales potýká s ničivými požáry a existují obavy, že vedra podmínky na jihovýchodě Austrálie ještě zhorší. Britský tisk mezitím informoval o tom, že při požárech v Novém Jižním Walesu zahynulo až 30 procent koalů.
Hasiči na jihovýchodě Austrálie využili přechodného ochlazení v uplynulých dnech a na některých místech dostali požáry pod kontrolu. V terénu kvůli tomu strávili vánoční svátky. Ve státě Nový Jižní Wales ale stále hoří asi 70 požárů, z nichž polovina není pod kontrolou.
Austrálii dál trápí rozsáhlé požáry. Hasiči doufají, že jim chladnější počasí usnadní práci
Číst článek
Meteorologové předpovídají, že v Sydney, metropoli Nového Jižního Walesu, teplota v neděli pravděpodobně překročí 30 stupňů Celsia a na západních předměstích dosáhne zřejmě 41 stupňů Celsia.
V Adelaide překročily teploty čtyřicítku už v pátek. Minulý týden tam vystoupala rtuť teploměru ke 46 stupňům Celsia a v celé Austrálii byl 18. prosince překonán rekord průměrné teploty, který dosáhl 41,9 stupně Celsia.
Ochránit bezdomovce
Vyhlášení nejvyššího stupně varování před extrémním horkem má mimo jiné zajistit, aby bylo postaráno o bezdomovce, kteří jsou horku nejvíce vystaveni. Dostanou možnost pobytu v klimatizovaných prostorách a mimořádná pozornost bude věnována také zajištění nápojů a jídla.
Od začátku požárů před několika týdny zemřelo v Austrálii nejméně devět lidí, mezi nimi i dva dobrovolní hasiči, jejichž auto zasáhl v blízkosti požáru padající strom. Oheň zničil podle agentury AP 950 domů a pět milionu hektarů vegetace. Léto na jižní polokouli přitom ještě nedosáhlo vrcholu.
Úhyn koalů
Britský list The Guardian mezitím s odvoláním na prohlášení australské ministryně pro životní prostředí Sussan Leyové informoval o tom, že při lesních požárech na pobřeží australského státu Nový Jižní Wales nejspíš zahynulo až 30 procent tamních koalů medvídkovitých.
Americké národní parky ohrožují nepůvodní druhy zvířat. V Česku se daří invazivním rostlinám
Číst článek
Právě pobřeží na severu Nového Jižního Walesu je domovem významného množství australských koalů. Jejich počet se odhadoval na 15 000 až 28 000. Podle ministryně Leyové ale bylo nejspíš až 30 procent těchto zvířat zabito, protože „bylo zničeno až 30 procent oblastí, kde žijí“.
„Budeme vědět více, až se požáry uklidní a budeme moci vše zhodnotit,“ řekla ministryně rozhlasové stanici ABC. Požáry zachvátily pobřeží australského státu již v listopadu, s ohněm v uplynulých týdnech bojovali hasiči rovněž i v Jižní Austrálii, Viktorii a v Západní Austrálii. Nicméně dřívější zprávy o tom, že koalové jsou již v Austrálii „funkčně vyhynulí“ se ukázaly být nepravdivé a přehnané. Je nicméně pravdou, že je tento druh ohrožený, napsal britský deník.
Koala je jedním ze symbolů Austrálie. Jeho tamní populaci ale ohrožují klimatické změny, zmenšování přirozeného životního prostředí či choroby jako infekční chlamydie přenášející se při páření. Podle australského zákona na ochranu přírody z roku 2012 patří koala mezi zranitelné druhy.
Ve volné přírodě těchto vačnatců, někdy nesprávně nazývaných jako „medvídek koala“, žije méně než 100 000, možná dokonce jen 43 000, uvádí Australská nadace pro koaly.