Americký viceprezident podpoří rozšíření vývozu plynu ze Spojených států do Evropy

Český premiér Bohuslav Sobotka a americký viceprezident Joe Biden spolu na úterní schůzce v Bílém domě řešili hlavně obranu a bezpečnost. Velký prostor také dostalo téma energetiky. Sobotka řekl, že se Biden postavil kladně k možnosti rozšíření vývozu plynu ze Spojených států do Evropy.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Premiér Sobotka s americkým viceprezidentem Bidenem

Premiér Sobotka s americkým viceprezidentem Bidenem | Foto: www. vlada.cz

„Já jsem požádal pana Bidena o to, aby Spojené státy rozšířily možnost vývozu plynu. Téma jsem otevřel, protože ho pokládám za důležité z hlediska diverzifikace zdrojů v Evropě, posílení energetické bezpečnosti,“ vysvětlil.

Viceprezident Biden podle něj obecně záměr podpořil.

Sobotka po setkání v Bílém domě řekl, že Biden ocenil Česko za pomoc v Afghánistánu a zprostředkování diplomatických služeb pro Spojené státy v Sýrii.

Váží si také úsilí země v oblasti lidských práv. „Řekl, že boxujeme v této oblasti nad svojí váhu,“ citoval Sobotka.

Předseda vlády označil za jeden z hlavních důvodů návštěvy Spojených států úmysl otevřeně se přihlásit k principům, které prosazoval Václav Havel, jehož dnes ocení odhalením busty americký Kongres.

Někteří američtí představitelé a pozorovatelé vyjadřovali v poslední době znepokojení nad výroky některých českých politiků o lidských právech i zpochybňování odkazu Václava Havla.

Premiér Sobotka s delegací se setkal s americkým viceprezidentem Bidenem | Foto: www. vlada.cz

Lenka Kabrhelová, Matěj Štýs Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme