Ruská policie se připravuje na demonstrace k podpoře Navalného. Podniká domovní prohlídky a zatýká
Ruští policisté před středečními protesty přívrženců uvězněného opozičního předáka Alexeje Navalného podnikají domovní prohlídky a zatýkají. Zadrželi podle tiskových agentur právničku Navalného protikorupčního fondu Ljubov Sobolovou a opozičníkovu mluvčí Kiru Jarmyšovou. Na ruském Dálném východě vyšli mezitím do ulic první protestující a policie už podle serveru OVD-Info zadržela desítky demonstrantů.
Navalného spolupracovníci svolali na středu demonstrace, které by podle nich mohly být největšími protesty v moderní historii Ruska. Úřady dopředu varovaly účastníky před následky, včetně trestního postihu.
Navalnyj je v nemocnici, informuje vězeňská služba. ‚Obávám se špatných zpráv,‘ řekla jeho právnička
Číst článek
Organizátoři protestu v Moskvě nakonec nahlásili 100 tisíc účastníků. Úřady varovaly, že akce není povolena.
Podle moskevské radnice nebylo možné akci, která má začít v 18.00 našeho času povolit, protože žádost nesplňovala podmínky stanovené zákony.
První demonstranti vzhledem k časovému posunu už vyšli do ulic na východě země. Například ve Vladivostoku se podle místních médií vydalo protestovat odhadem 500 až 1000 Navalného příznivců.
Ve městě Magadan policie zadržela osm lidí, oznámila agentura Reuters. Zprávy o zadržených protestujících přicházejí také z Irkutska a dalších měst. Podle serveru OVD-Info, jenž se zaměřuje na monitorování policejních zákroků, bezpečnostní složky dosud zadržely přes pět desítek osob. Protesty se mají konat i v další městech napříč zemí.
V minulosti ruské úřady tvrdě zasahovaly proti akcím na Navalného podporu. Policie při rozhánění lednových a únorových protestů zadržela celkem kolem 11 tisíc účastníků. Mnozí byli potrestáni pokutami anebo byli uvězněni na sedm až 14 dnů.
Trest pro opozičního politika
Ruská policie Navalného zadržela v lednu, když se vrátil z Německa, kde se zotavoval z loňské srpnové otravy. Podle západních laboratoří byl otráven nervově paralytickou látkou ze skupiny novičok, což potvrdila i Organizace pro zákaz chemických zbraní. Navalnyj připisuje svou otravu ruskému prezidentovi Vladimiru Putinovi a tajné službě FSB, Moskva to popírá.
‚Rovnají se mučení.’ Amnesty International odsoudila podmínky, ve kterých se ve vězení nachází Navalnyj
Číst článek
V únoru mu ruský soud změnil dříve uložený podmíněný trest za zpronevěru na nepodmíněný a poslal ho na 2,5 roku do vězeňského tábora.
Navalnyj tvrdí, že byl odsouzen v politickém procesu a že byl potrestán za to, že si dovolil přežít Putinem nařízenou otravu.
Západní výzvy k osvobození Navalného a vyšetření otravy Moskva odmítá jako vměšování do vnitřních záležitostí Ruska.
Obavy o Navalného zdraví
Navalnyj také připomíná, že si má odpykat trest uložený v procesu za údajnou zpronevěru v kosmetické firmě Yves Rocher, který Evropský soud za lidská práva shledal nespravedlivým, a Rusko mu mezitím vyplatilo odškodné.
Opozičník drží ve vězení hladovku na protest proti neposkytnutí lékařské péče při bolestech zad a končetin, úřady jej nechaly přepravit do vězeňské nemocnice v jiném nápravném zařízení. Jeho blízcí se obávají, aby uvěznění přežil. Upozorňují, že mu hrozí vážné zdravotní komplikace.
Ruská ombudsmanka Taťjana Moskalkovová ve středu agentuře RIA Novosti řekla, že Navalného v úterý prohlédli čtyři lékaři, kteří nepracují pro vězeňskou správu, a neshledali u vězněného opozičníka žádná vážná zdravotní rizika.