‚Jsme Slované. Máme srdce.‘ Lukašenko připustil, že armáda mohla pomáhat migrantům přes hranice
Běloruský autoritářský lídr Alexandr Lukašenko v rozhovoru se stanicí BBC připustil, že běloruské síly možná pomáhaly migrantům dostat se přes hranice do Polska. Popřel ale, že by Minsk migranty zval do Běloruska. K bělorusko-polským hranicím se v nedávných týdnech vydaly tisíce převážně blízkovýchodních migrantů s vidinou, že se dostanou do Evropské unie.
Západ Lukašenkův režim viní, že migranty k hranicím EU posílá záměrně a mstí se tak za unijní sankce.
Na otázku, zda běloruské bezpečnostní síly migrantům pomáhaly v překonávání hranic, Lukašenko reagoval: „Myslím, že je to dost dobře možné. Jsme Slované. Máme srdce. Naši vojáci vědí, že migranti míří do Německa.“
„Možná jim někdo pomohl. Nebudu to ani zjišťovat,“ dodal Lukašenko. Upřesnil, že pokud budou migranti do Běloruska nadále proudit, nebude se je snažit zastavit, protože ví, že Bělorusko není jejich cíl.
Belarus leader Alexander Lukashenko accepts migrants were helped to cross into Poland but denies inviting them, in an exclusive BBC interview bbc.in/3HyoM4t
15:53 – 19. 11. 2021
Lukašenko však popřel, že by Minsk běžence do země zval a snažil se tak vyvolat migrační krizi. „Nepozval jsem je sem. A abych byl upřímný, nechci, aby cestovali přes Bělorusko,“ zdůraznil.
Vzájemné obviňování
V pondělí přešli běženci z provizorního stanového tábora v doprovodu běloruské policie až k hranici u přechodu Bruzhi-Kuźnica. Dříve někteří migranti BBC řekli, že jim běloruské bezpečnostní složky dávají nůžky na dráty, aby mohli překonat plot v místech, kde není tolik členů polské ostrahy hranic.
Polské ministerstvo obrany také tento týden uvedlo, že sami členové běloruských bezpečnostních oddílů pod příkrovem tmy stříhali díry v hraničním oplocení. Varšava také viní Minsk, že vybavil migranty zábleskovými granáty, které vydávají nepříjemný zvuk a ostré světlo.
Agentuře Reuters běženci popsali, že je běloruské a polské bezpečnostní složky opakovaně postrkují tam a zpět.
Lukašenko si mne ruce. Po migrantech jsme našli i smlouvu s běloruskou cestovkou, popisuje reportérka
Číst článek
Migrační problém na polsko-běloruských hranicích přetrvává již delší dobu, na začátku listopadu vyeskaloval do závažné humanitární krize. Několik tisíc běženců zůstalo v tzv. zemi nikoho ve chvíli, kdy polské obranné složky nedovolily valné většině z nich překročit hranice. Zároveň jim Lukašenkova armáda znemožnila návrat na území Běloruska.
Prakticky uvěznění migranti tak několik týdnů strávili noci v teplotách na bodu mrazu, bez pravidelného přístupu k jídlu a vodě. Již na začátku konfliktu se objevily informace o několika mrtvých, podle obou států toto číslo ještě bude narůstat. Polská armáda totiž znemožnila přístup novinářům a humanitárním organizacím do oblasti, běženci tak musí spoléhat pouze na vlastní zdroje.