V USA poprvé od roku 1982 použili novou metodu popravy. V Alabamě usmrtili vězně pomocí dusíku
Vězeňská služba státu Alabama v noci na pátek popravila za vraždu odsouzeného Kennetha Smithe. Použila k tomu metodu označovanou jako dusíková hypoxie (nedostatek kyslíku), která k tomuto účelu ještě nikdy nebyla použita. Alabama tento způsob popravy prosazuje jako humánnější alternativu ke smrtícím injekcím, podle kritiků je však krutá a experimentální, napsala agentura AP.
Osmapadesátiletého Smithe úřady prohlásily za mrtvého ve věznici v Alabamě ve čtvrtek 20.25 místního času (pátek 3.25 SEČ). Popraven byl pomocí masky, do které je pumpován čistý dusík.
Bylo to poprvé od zavedení smrtící injekce v roce 1982, co byla ve Spojených státech použita nová metoda popravy. Tento způsob byl ale dříve ozkoušen v Evropě při asistovaných sebevraždách.
Poprava 22 minut
Akt podle agentury AP trval přibližně 22 minut, přičemž několik minut z toho se zdálo, že byl Smith při vědomí. Nejméně dvě minuty se podle pozorovatelů na nosítkách třásl a zmítal, přičemž se někdy vzpínal v poutech. Následovalo několik minut, kdy Smith ztěžka dýchal, načež nádechy a výdechy ustaly.
„To vše bylo očekávatelné a předvídatelné vzhledem k vedlejším účinkům, které jsme viděli nebo studovali u dusíkové hypoxie,“ uvedl John Hamm, komisař nápravného úřadu státu Alabama, který popravě přihlížel.
S jeho slovy však nesouhlasí Smithův duchovní mentor reverend Jeff Hood. „(Smith) neztratil vědomí po 30 sekundách, jak měl. Pozorovali jsme člověka, jak několik minut zápasí o život. Stál jsem tam a plakal, zatímco přede mnou se někdo dusil k smrti,“ řekl Hood.
Nejvyšší soud zamítl Smithovu žádost a odmítl odložit popravu dusíkem. Plánovaná je na čtvrtek
Číst článek
Úřady v Alabamě dříve uvedly, že Smith by měl podle očekávání upadnout do bezvědomí během necelé minuty a krátce nato zemřít.
„Zdá se, že Smith zadržoval dech tak dlouho, jak jen mohl,“ uvedl podle agentury Reuters na tiskové konferenci po popravě John Hamm, alabamský komisař zodpovědný za nápravná zařízení. „Trochu se vzpínal proti poutům, ale jde o bezděčný pohyb, a dýchal v agonii. To jsme vše očekávali,“ dodal komisař.
„Nic z toho, co se tu dnes stalo, nám mámu nevrátí,“ citovala agentura AP Mikea Sennetta, syna zavražděné ženy. „Je to trochu hořkosladké. Nebudeme poskakovat radostí a křičet ‚hurá‘. Ale můžu říct, že Elizabeth Sennettová se dočkala spravedlnosti,“ dodal syn.
Proti udušení vězně dusíkem se v uplynulých týdnech vymezil Úřad vysokého komisaře OSN pro lidská práva, dnes postup Alabamy kritizovala Evropská komise. Podle agentury AFP v prohlášení uvedla, že poprava byla „obzvláště krutá“, a připomenula, že Smith už měl za sebou jeden nepodařený pokus o usmrcení.
Nájemná vražda
Svědky aktu byli rovněž Smithovi rodinní příslušníci, kterým popravený před smrtí řekl, že je miluje, a poděkoval jim za podporu.
Smith byl jedním ze dvou mužů, kteří byli v roce 1989 odsouzeni za vraždu manželky kazatele Elizabeth Sennettové, která byla ubodána a ubita k smrti při nájemné vraždě za 1000 dolarů (zhruba 23 tisíc korun). Za svůj čin měl být Smith usmrcen pomocí injekce v roce 2022. Popravčí tým mu ale tehdy nedokázal zavést infuzi dříve, než vypršel soudní pokyn k jeho popravě.
Jeho advokáti se na poslední chvíli snažili popravě zabránit argumenty, že nová metoda dělá z vězně pokusný objekt a vystavuje jej riziku vážných komplikací. Americká ústava obsahuje dodatek zakazující „kruté a neobvyklé tresty“, federální soudy nicméně snahu obhájců zamítly a verdikt v noci na čtvrtek potvrdil nejvyšší soud.
Popravu dusíkem aktuálně umožňují zákony tří amerických států, až dosud však tuto možnost žádný nevyužil. Jak v pátek na sociální síti X poznamenal Omar Šerý, biolog a ředitel brněnské laboratoře Elisabeth Pharmacon, v Česku není povolené tímto způsobem zabíjet ani pokusná zvířata, jako jsou primáti. „Pokud by toto v ČR někdo opici provedl, bude souzen,“ uvedl.
Speciální sarkofág
Za jednoho z průkopníků asistované sebevraždy bývá označován australský lékař Philip Nitschke, jenž byl mimo jiné u zrodu speciálního sarkofágu, zařízení zvaného Sarco, který umožňuje spáchat sebevraždu právě s využitím dusíku.
Nitschke podle médií odhaduje, že byl svědkem nejméně 50 úmrtí v důsledku dusíkové hypoxie. Loni ho Smithovi právníci požádali o svědectví ve snaze zablokovat „dusíkovou popravu“.
Poté, co navštívil popravčí komoru v Alabamě a prohlédl si masku, kterou měla být při popravě použita, Nitschke prohlásil, že si umí představit různé scénáře - od rychlé a bezbolestné smrti až po smrt spojenou se značným utrpením, pokud se něco pokazí.
Nitschke usiloval o zavedení Sarco do běžného použití ve Švýcarsku, které eutanázii za určitých podmínek legalizovalo už v roce 1941. Navzdory zprávám médií, které v roce 2021 tvrdily opak, však Sacro podle zjištění agentury AP souhlas švýcarských úřadů nezískalo.