Africký kontinent se rozpadá

V Etiopii vzniká desítky kilometrů dlouhý zlom, který by mohl do budoucna východ Afriky oddělit a vniklý prostor zalít novým mořem. Trhlina v Afarské sníženině se náhle objevila v roce 2005. Teprve nyní ale geologové z několika zemí světa potvrdili, že je tato trhlina prvním signálem o zrodu nového moře.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Afrika - ilustrační obrázek

Afrika - ilustrační obrázek | Foto: Fotobanka stock.xchng

To by mělo vzniknout po roztržení černého kontinentu v oblasti afrického rohu. Alespoň to vyplývá ze studie vydané v odborném časopise Geophysical Research Letters, která více než padesátikilometrovou trhlinu v etiopské pustině analyzuje.

Charakter zlomu v Afarské sníženině podle ní naprosto odpovídá pozůstatkům zlomů na dně oceánů. Zvýšená vulkanická aktivita podél krajů zemských tektonických desek podle studie způsobí, že dojde k náhlému oddělení velkých plátů a tedy i části celého území Afriky.

Přehrát

00:00 / 00:00

Ředitel Geologického ústavu Václav Cílek mluvil na Rádiu Česko o geologické aktivitě ve východní Africe.

Původně se přitom předpokládalo, že se bude jednat o velmi pomalý proces. Jedna ze spoluautorek studie, profesorka Cindy Ebingerová z univerzity v Rochesteru, ale právě v souvislosti s možným náhlým oddělením části kontinentu upozorňuje na to, že by taková událost mohla být pro místní obyvatele hodně nebezpečná.

Ředitel Geologického ústavu Václav Cílek to ale nevidí tak dramaticky: "Když to řeknu hodně cynicky a realisticky a porovnám s utrpením uprchlíků z nedalekého Dárfúru, tak je to buď o velkém sopečném výbuchu, přičemž hustota obyvatel je tam velmi malá, nebo ti chudáci budou žít o 300 kilometrů dál."

Afrika se trhá

Podle Cílka se Afrika doopravdy trhá a ta hlavní jizva směřuje z jižní Afriky přes Mosamik, Tanzánii až ke sníženinám Mrtvého moře.

"Během nějakých dalších, řekněme 10 miliónů let se východní třetina Afriky do značné míry odtrhne a pravděpodobně do některých částí vnikne moře. To, co se nyní našlo, je ale svědectví trošku o něčem jiném. Dříve či později tento jev povede ke vzniku velkého štítového vulkánu," dodává Cílek.

Podle něj by mnohem zajímavější bylo, kdyby zde byla vyšší vulkanická aktivita. "Pak je určitá pravděpodobnost, ale ne jistota, že bude větší zemětřesná aktivita na liniích, které směřují jednak do Itálie a jednak do Turecka," pokračuje Cílek.

"My všichni jsme pod vlivem katastrofických filmů, kde sopky soptí a města se propadají. Ve východní Africe je situace v naprosté pohodě ve srovnání například s Japonskem, kde Tokio leží na velké zemětřesné linii, nebo s Mexiko City, kde žije 30 miliónů lidí, leží ve velkém kráteru a kde v budoucnu skutečně hrozí velké nebezpečí," říká Cílek a dodává:

"V Africe se země otřese, lidé odejdou, někteří zahynou, vzhledem k malé hustotě obyvatel ale bude počet obětí malý a také k tomu vůbec nemusí dojít."

Naďa Bělovská, Jan Piroch Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme