USA, Evropská unie a dalších 20 států obvinily Tálibán z poprav bývalých členů bezpečnostních složek
Spojené státy, Evropská unie a další západní země v sobotu ve společném prohlášení obvinily afghánské povstalecké hnutí Tálibán ze „sumárních poprav“ bývalých příslušníků afghánských bezpečnostních složek, kteří se povstalcům vzdali poté, co Tálibové převzali vládu v zemi. S informací o údajných popravách a zmizeních desítek lidí přišly tento týden organizace hájící lidská práva.
„Jsme hluboce znepokojeni informacemi o sumárních popravách a nucených zmizeních bývalých členů afghánských bezpečnostních složek, jak je doložila (organizace) Human Rights Watch (HRW) a další,“ píše se ve vyjádření zveřejněném americkým ministerstvem zahraničí, pod nimž se kromě USA a EU podepsala rovněž například Británie či Japonsko.
Náboženská směrnice Tálibánu: nevysílat pořady, kde vystupují ženy, novinářky jen s islámským závojem
Číst článek
Tyto země se domnívají, že jednání Tálibů odporuje dříve vyhlášené amnestii pro bývalé členy bezpečnostních složek.
Tálibán se moci v zemi chopil v srpnu, krátce předtím, než se ze země definitivně stáhla vojska USA, zemí NATO a dalších spojenců.
Zpráva HRW vychází z 67 rozhovorů, desítky z nich vedli pracovníci organizace s příbuznými obětí.
Tálibán podle zjištění Human Rights Watch zasáhl v prvních třech měsících své vlády proti 47 lidem, které buď zabil, nebo zničehonic zmizeli. Podle organizace se jednalo o bývalé policisty, členy ozbrojených sil a tajných služeb či polovojenských milic.
Zpráva také zaznamenala popravu nebo únos stovky lidí podílejících se na bývalé afghánské vládě.
Výzva k vyšetřování
Tálibán vládl v Afghánistánu do doby před 20 lety, kdy do země vstoupila vojska zemí NATO v návaznosti na teroristické útoky v USA z 11. září roku 2001.
Tehdejší režim byl silně represivní, Tálibové se však po letošním znovunabytí moci zavázali, že budou vládnout smířlivěji. Zpráva lidskoprávních organizací podle médií tyto jejich sliby popírá.
Tajně podporovali radikály, pravou tvář odhalili až letos. Jak infiltrace Tálibánu pomohla k pádu Kábulu
Číst článek
Washington a jeho spojenci ve vyjádření vyzvali k urychlenému a transparentnímu vyšetřování zjištění HRW, jež by rovněž mělo pomoci předejít dalším podobným činům do budoucna.
„Budeme pokračovat v hodnocení Tálibánu podle jeho činů,“ uzavřely země v prohlášení.
Američtí činitelé se tento týden sešli se svými afghánskými protějšky a vyzvali islamistické hnutí, aby umožnilo přístup ke vzdělání ženám a dívkám.
USA rovněž vyjádřily hluboké znepokojení nad zprávami o porušování lidských práv v zemi, řekl mluvčí USA.