Tři mrtví a 30 zraněných po výbuchu v Kábulu. Opakující se atentáty ohrožují mírovou dohodu
Nejméně tři mrtvé a 30 zraněných si vyžádal čtvrteční výbuch bomby nastražené v automobilu v afghánské metropoli Kábulu. Informovala o tom agentura AP s odvoláním na nemocniční zdroje. Exploze nastala v centru města poblíž čtvrti s vládními budovami, velvyslanectvím Spojených států a dalšími diplomatickými misemi. K útoku se přihlásilo islamistické hnutí Tálibán.
Mluvčí kábulského policejní šéfa uvedl, že terčem atentátu bylo pravděpodobně kontrolní stanoviště v oblasti, kde mají sídlo afghánské bezpečnostní úřady. Nad postiženou lokalitou bylo vidět stoupat dým. Podle agentury Reuters za čtvrteční explozí stojí sebevražedný atentátník.
‚Není jasné, zda je mír možný.‘ Američtí diplomaté varovali před občanskou válkou v Afghánistánu
Číst článek
K útoku se prostřednictvím svého mluvčího Zabiulláha Mudžáhida přihlásilo hnutí Tálibán, které za terč označilo konvoj zahraničních sil projíždějící centrem města.
Mluvčí Tálibánu Mudžáhid prohlásil, že exploze zničila tři vozidla a usmrtila 12 cizinců a osm členů afghánské armády. Afghánská vláda ale tyto údaje popřela. „V tuto chvíli můžeme říci, že při útoku nezahynul žádný cizinec,“ sdělilo afghánské ministerstvo vnitra.
Mírová dohoda
Jedná se již o druhý velký atentát v Kábulu tento týden. Pondělní útok sebevražedného atentátníka Tálibánu ve východním Kábulu si vyžádal nejméně 16 mrtvých a 119 zraněných. Terčem byl komplex Green Village, který využívá několik mezinárodních organizací jako kanceláře a ubytovací zařízení pro své zaměstnance.
Pokračující násilnosti vyvolávají pochybnosti o mírové dohodě, o níž jednají zástupci Tálibánu s představiteli americké vlády. Americký zvláštní vyslanec Zalmay Khalilzad v pondělí představil návrh dohody afghánskému prezidentovi Ašrafu Ghanímu.
Návrh počítá mimo jiné s příměřím a postupným stažením amerických sil z Afghánistánu výměnou za slib Tálibánu, že neumožní, aby byla tato středoasijská země využívána k plánování útoků na Spojené státy a jejich spojence. V první fázi stahování by mělo během 135 dní z Afghánistánu odejít 5 000 ze 14 000 amerických vojáků. Afghánská vláda vyjádřila nad dohodou vážné obavy.