Letiště v Kábulu je opět v provozu. Český speciál nad ránem odstartoval z Baku
- Letiště v afghánském Kábulu je opět v provozu. Příletům několik hodin bránily davy Afghánců na přistávací ploše, kteří se za každou cenu snažili opustit zemi, uvedla agentura Reuters.
- Do města míří i další český evakuační speciál, který v noci čekal v ázerbájdžánském Baku na povolení v Kábulu přistát, informovala s odvoláním na údaje z letových radarů Česká televize.
- Afghánským uprchlíkům slíbil pomoc i americký prezident Joe Biden, na jejich pomoc se rozhodl vyčlenit 500 milionů dolarů.
Jde o druhý evakuační speciál, který Česko do Afghánistánu vypravilo. První dopravil v pondělí ráno do Prahy 46 Čechů a jejich spolupracovníků s rodinami. Pokračování evakuační mise potvrdil ministr obrany za ANO Lubomír Metnar.
Druhé evakuační letadlo odletělo z Prahy v pondělí kolem 11.00. Vpodvečer ministr obrany Metnar informoval, že airbus přistál v Baku a čeká na povolení k přistání v Kábulu. „Další záchranné mise mohou pokračovat až v návaznosti na zajištění základních podmínek pro bezpečný přílet a odlet. Další naše letadla jsou připravena k nasazení,“ dodal v pondělí.
Prvním evakuačním speciálem byli do Česka podle dostupných zpráv přepraveni především spolupracovníci české ambasády. Na kábulském letišti čeká na evakuaci další skupina lidí. Měli by mezi nimi být tlumočníci pomáhající české armádě. Zemi dosud neměl opustit ani velvyslanec Jiří Baloun, který se na evakuaci podílí.
Letiště v Kábulu aktuálně kontrolují američtí vojáci. V noci z pondělí na úterý na letišti přistálo americké letadlo C-17, na jehož palubě byli další vojáci, kteří mají s evakuacemi ze země pomáhat.
Proč padl Kábul tak rychle? Roli sehrála morálka Afghánců, chybějící platy, munice i špatná strava
Číst článek
Chvíli po americkém letounu přistál i stroj německé armády A400M, který má převézt cizince a místní zaměstnance ambasád do uzbeckého Taškentu. Znovuotevření letiště oznámilo vedení Pentagonu.
Humanitární fond
Spojené státy chtějí udržet své diplomatické zastoupení na kábulském letišti a pokračovat s evakuací tak dlouho, dokud to bude bezpečné. Další vztahy USA a Afghánistánu budou záležet na „chování Tálibánu“.
Humanitární pomoc afghánským běžencům 500 milionů dolarů (10,8 miliardy korun) zároveň schválil americký prezident Joe Biden. Záchranný fond bude podle vyjádření na oficiálních stránkách Bílého domu vytvořen za účelem „neočekávané a urgentní potřeby uprchlíků, obětí konfliktu a dalších lidí, kteří jsou kvůli situaci v Afghánistánu v ohrožení“. Peníze USA poskytnou na základě zákona o migraci.
Krok přichází jen několik hodin poté, co Biden ve svém televizním projevu bránil rozhodnutí americké administrativy stáhnout z Afghánistánu vojenské jednotky. Uvedl, že pokud by USA nedodržely dohodu Trumpovy administrativy, riskovaly by obnovení ozbrojeného konfliktu s Tálibánem. Na jakékoliv útoky na americké občany během evakuace však Spojené státy odpoví silou, dodal.