'Potrhlá Ruska s bláznivým nápadem' změnila mentalitu Dánů. Vyhazují nejmíň jídla v Evropě
Dánsko během uplynulých pěti let zredukovalo plýtvání potravinami o pětadvacet procent. V boji proti vyhazování jídla se tak stalo šampionem mezi evropskými zeměmi. Za vším stojí jediná žena – Ruska Selina Juulová, která se na základě vlastních zkušeností s nedostatkem jídla rozhodla naučit Dány šetrnosti.
Nezávislá ilustrátorka a grafička Selina Juulová se narodila v roce 1980 v Moskvě. Když jí bylo třináct let, přestěhovala se z Ruska do Dánska, kde vystudovala grafický design.
Nikdy nepodceňovat sílu odhodlané osobnosti
„Hned po příjezdu do Dánska mě překvapilo množství potravin v supermarketech a také to, jak se jimi plýtvá,“ svěřila se BBC před časem Juulová. Pochází totiž ze země, kde se zhroutil komunismus a s ním celá infrastruktura a kde se lidem potravin nedostávalo. „Nikdy jsme si nebyli jistí, jestli budeme mít na stole dost jídla,“ cituje deník Independent pohlednou mladou ženu, jejíž úsilí už oficiálně ocenila i vláda v Kodani.
Německý řetězec začal prodávat prošlé potraviny. Bojuje proti nadměrnému plýtvání
Číst článek
Na základě vlastních zkušeností z bývalé domoviny Juulová založila nevládní organizaci Stop plýtvání jídlem, která je dnes v Dánsku považována za nejvlivnější neziskové spotřebitelské hnutí. Jejím cílem je zvýšit povědomí veřejnosti o nevratném vlivu plýtvání na život společnosti. Mladá žena neúnavně organizuje kampaně a akce všeho druhu. To vše s cílem zredukovat stávající množství vyhozených potravin.
„Do dveří vešla potrhlá Ruska s bláznivým nápadem, jak přestat plýtvat jídlem,“ říká Marie Noelová, mluvčí dánského maloobchodního řetězce Dagrofa, a dodává: „Selině se nakonec podařilo Dány přesvědčit a změnit jejich mentalitu.“
„Vezmi si mě, jsem tu sám“
Juulová také přiměla největší dánský řetězec Rema 1000, který prodává levné potraviny, aby nahradil množstevní slevy snížením cen jednotlivých položek. V důsledku to vedlo k menšímu plýtvání.
Max Skov Hanser, majitel jedné z diskontních prodejen, prozradil, že dřív vyhazoval až stovku banánů denně. Poté, co je začal nabízet se sloganem „Vezmi si mě, jsem tu sám“, zredukoval počet vyhozených banánů o devadesát procent.
Národní potravinová sbírka opět pomáhá. Přispět lidem v nouzi můžete i v Českém rozhlase
Číst článek
Organizace Stop plýtvání jídlem nabádá spotřebitele, aby vyvíjeli vlastní iniciativu, nevyhazovali jídlo, vařili ze zbytků a nakupovali s rozmyslem nebo přebytky potravin věnovali ubytovnám pro bezdomovce. Jedna z kodaňských charitativních nadací loni otevřela vůbec první prodejnu zbylých potravin v Dánsku. Jsou o třicet až padesát procent levnější než ty v běžných obchodech.
„Vyhazovat potraviny znamená nemít respekt k přírodě, ke zvířatům, ke společnosti a k lidem, kteří potraviny produkují. Je to projev neúcty k našemu času a penězům,“ říká Selina Juulová. A zdůrazňuje, že nejvíce plýtvají jídlem právě spotřebitelé.
Inciativu dnes podporuje i řada osobností ze společenské a politické sféry, včetně dánského expremiéra Poula Nyrupa Rasmussena. Všichni se zasazují o to, aby se množství vyhozených potravin dál snižovalo. Dánsko ho ročně vyprodukuje 700 tisíc tun.
Never underestimate the power of an individual. Watch how @SelinaJuul fight against #foodwaste in #Denmark! via @BBCBusiness #sustainability pic.twitter.com/TuzWmv1BKO
— Sustainia (@Sustainia) 28. února 2017