Británie si připomněla 10 let od sebevražedných útoků v londýnské MHD

Minutou ticha a řadou vzpomínkových akcí si Velká Británie připomněla 10. výročí londýnských útoků. Čtyři sebevražední atentátníci narození v Británii a napojení na Al-Káidu zabili v ranní dopravní špičce 52 lidí a stovky dalších zranili. K útokům došlo ve třech soupravách metra u Edgware Road, Aldgate a Russell Square a v jednom dvouposchoďovém autobuse. Památku obětí uctila i královna Alžběta II. nebo premiér David Cameron.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Spojené království si připomíná památku obětí sebevražedných útoků před deseti lety

Spojené království si připomíná památku obětí sebevražedných útoků před deseti lety | Zdroj: Reuters

Martine Wrightová si z cesty do práce 7. července 2005 nepamatuje samotný výbuch v metru u stanice Aldgate, jen oslnivé bílé světlo. Dívka při atentátu přišla o obě nohy a dnes reprezentuje Británii v paralympijském volejbale sedících.

Přehrát

00:00 / 00:00

Vzpomínkové akce v Londýně sledoval zpravodaj ČRo Jiří Hošek

Tim Coulson byl ve vlaku, který explodoval u stanice Aldgate:

„Napřed jsem udělal samozřejmou věc a sice přesvědčil se, že mám ruce a nohy. Bylo totiž úplně černo a nic jsem neviděl. Potom začali lidé křičet. Spolu s dalšími dvěma lidmi, které jsem vůbec neznal, jsme se pokusili dostat ven z vagonu a pomoct zraněným. Šikmo napravo jsem uviděl naprosto spálenou mrtvolu. Byl to první mrtvý člověk, kterého jsem v životě viděl.“

Asi o hodinu později se poslední sebevrah odpálil v autobuse číslo 30 na Tavistock Square a zabil 13 cestujících.

Policie se domnívá, že celkem byly následkům explozí vystaveny asi 4000 lidí. Okamžitě se rozjela obrovská a mnohokrát natrénovaná záchranná akce. I díky ní a tradiční disciplinovanosti Britů nakonec počet obětí nebyl vyšší.

Stovky lidí ale utrpěly zranění, mnoho obětí dodnes trpí posttraumatickou stresovou poruchou. Byla to tvrdá lekce pro celou Británii. Ne nadarmo mají číslovky 7 a 7 v Británii stejný význam jako pro Američany devítka a jedenáctka.

„I po deseti letech si každý pamatuje, kde přesně byl, když se dozvěděl o útocích. Je to den, kdy si připomínáme úžasné odhodlání Londýňanů a celého Spojeného království. Připomínáme se i hrozbu, které stále čelíme. V první řadě ale vzpomínáme na rodiny obětí, které si prošly peklem, a uctíváme památku všech těch, kdo před 10 lety přišli o život,“ prohlásil David Cameron.

Památku obětí sebevražedných atentátů z roku 2005 uctili i britský premiér David Cameron a londýnský starosta Boris Johnson | Foto: Reuters

Evidentně dojatý britský premiér položil za naprostého ticha věnec k památníku obětí v Hyde Parku. Monument sestává z 52 ocelových stél trčících ze země.

Desetitisíce obyvatel britské metropole se dnes ráno cestou do práce nebo do školy připojily k symbolické akci ‚Walk together.‘ Londýňané vystoupili z metra nebo autobusu o stanici dříve, než mají ve zvyku, a zbytek cesty došli pěšky.

V katedrále svatého Pavla se konala bohoslužba za oběti teroristických útoků. Na její závěr se rozezněly zvony a pak se celá Británie ponořila do minuty ticha. Dojemná byla také setkání zachráněných osob s policisty a záchranáři, kteří jim před deseti lety pomohli.

Velké poučení

Nezávislá vyšetřovací komise dospěla k závěru, že se atentátům nedalo zabránit a že není možné vinit ze selhání tajnou službu MI5, která šéfa teroristické buňky Mohameda Sidik Chána nějakou dobu sledovala.

Z teroristických útoků vzešla řada doporučení jak pro policii, tajné služby, záchranné složky, tak pro Brity, kteří veřejnou dopravou cestují. Lidé se naučili být bdělejší. Nález jakéhokoli předmětu v soupravě metra, na nástupišti, vyvolá okamžitou reakci – lidé jsou vycvičení hlásit cokoli podezřelého.

Příbuzní obětí se zúčastnili vzpomínkového aktu u památníku v Hyde Parku | Foto: Reuters

Kdo si vezme do metra kávu, ví, že prázdný kalíšek bude muset vynést zpátky na povrch, protože z metra zmizely odpadkové koše. V londýnském metru zavedli také nový komunikační systém. Londýnský starosta Boris Johnson má ale pocit, že Londýňané uštědřili teroristům těžkou porážku:

„Vrazi zůstali daleko od svého cíle změnit Londýn. Jestli se jim něco povedlo, tak leda to, že město je teď ještě dynamičtější, živější a optimističtější, vlídnější a štědřejší než kdykoli předtím. Ideologie teroristů totálně selhala ve snaze změnit naši zemi a naši společnost, a vždycky tomu tak bude.“

Před deseti lety otřásly Británií čtyři koordinované bombové útoky v londýnské veřejné dopravě | Foto: ČTK

Jiří Hošek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme