Přehled tisku: zvířata se přizpůsobují životu ve městech a ve sněmovně se množí funkcionáři
Zvířata i květiny se čím dál lépe přizpůsobují životu ve městech a evoluce se nám tak děje přímo před očima, zjistily Lidové noviny. Deník Právo zase poukazuje na množení funkcionářů ve sněmovně. A podle Mladé fronty Dnes nejspíš hrozí konec klasických zápisů do prvních tříd. Více se dočtete v přehledu sobotního tisku, který sestavil Radiožurnál.
Mladá fronta Dnes
Řada budoucích prvňáčků už nezažije zápis do školy tak, jak ho znaly předchozí generace, všímá si Mladá fronta Dnes. V některých školách nabízejí rodičům vyplnění přihlášky elektronicky. Tu pak jenom do školy doručí, dítě s sebou ani nemusí brát. Odpadá tak přezkušování předškoláků a prověřování jestli jsou na první třídu připravení.
Na základní školy se mají vrátit dílny a pozemky. 'Máme nedostatek učňů,' říká Babiš
Číst článek
Přihlásit dítě z domova můžou už rodiče třeba v Brně, Plzni, Ostravě nebo v Liberci. Podle ředitelů škol, které to umožňují, totiž nemělo přezkoušení učitelkou na přijetí dítěte žádný vliv. Pokud rodiče vyplní potřebné dokumenty online, z návštěvy školy už zbude jen hezký rituál, který dá dítěti možnost získat v doprovodu rodičů povědomí o tom, jak škola vypadá, a zbavit je strachu. Letos přijde k zápisu 135 tisíc dětí, podle odhadů ministerstva školství jich do první třídy v září nastoupí 108 tisíc.
Regionální Deník
Studenti a další by si mohli při brigádách vydělat na dohodu o provedení práce víc peněz. O poslaneckém návrhu se dočtete v Regionálním deníku. V současnosti je limit nastavený na 10 tisíc korun. Podle některých zákonodárců to ale už neodpovídá ekonomické situaci.
Poslanci by rádi svázali hranici výdělku, který může brigádník na dohodu o provedení práce dostat, s výší minimální mzdy. Ta je teď 12 200 korun, pro příští rok odbory žádají její růst až na 13 700 korun. Ministerstvo financí je k návrhu zatím skeptické, argumentuje tím, že dohody o provedení práce nemají být alternativou k pracovnímu úvazku.
Lidové noviny
Zvířata, ale i květiny se dokonale přizpůsobují podmínkám života ve městech. Evoluce se tak děje doslova před očima. Například díky existenci londýnského metra se za necelé století zformovala úplně nová forma komára. A podobně to je třeba s můrami.
Sněmovna řešila personální změny. 'Byly vyměněny hospodyně, které špatně uklízely,' řekl Babiš
Číst článek
Ty poblíž britského Manchesteru mívaly vždy bílá křídla, aby splynuly s kůrou bříz. S nástupem průmyslu a následným znečištěním ale povrch stromů ztmavnul a můry byly snadnou kořistí pro ptáky. Na počátku 19. století se tak objevila úplně nová mutace s tmavými křídly, přizpůsobená k životu v průmyslem znečištěných místech. Více podobných příběhů evoluce najdete v sobotním vydání Lidových novin.
Právo
Ve sněmovně se přemnožili funkcionáři, zní titulek deníku Právo. 90 % poslanců bere příplatky za členství v nějakém výboru nebo podvýboru. Ne všechny jsou ale podle některých zákonodárců nezbytné. Jak se například ukázalo v minulém volebním období, byly i takové, které se sešly za tu dobu jen třikrát.
Funkce se ve sněmovně - v uvozovkách - množí i kvůli její roztříštěnosti. Nárok si totiž dělá každá z devíti stran nebo hnutí. Ve stávajících výborech navíc vznikají další podvýbory. Od říjnových voleb už jich poslanci ustavili 58.
Deník Právo dále přináší rozhovor s premiérem v demisi a šéfem ANO Andrejem Babišem. Ten v něm označuje požadavky sociálních demokratů na pět ministerstev za nepřijatelné. ANO tak bude při dalších vyjednáváních trvat na čtyřech resortech pro ČSSD. O jaké úřady konkrétně půjde, ale Babiš přiblížit nechtěl.