‚Pro jistotu na plné pecky každý den.‘ Karel Gott nazpíval na 200 duetů, 2500 písní a získal 42 slavíků

Karel Gott je bezesporu nejslavnějším českým zpěvákem populární hudby. Vydal skoro tři stovky alb, první už v roce 1965, na svém kontě má desítky milionů prodaných desek. Zlatým a českým slavíkem se například stal dvaačtyřicetkrát, naposledy předloni. Gott, populární také v Německu či Rusku, se v posledních letech potýkal se zdravotními problémy. Zemřel v úterý 1. října ve věku 80 let.

Praha Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Karel Gott v roce 2010

Karel Gott v roce 2010 | Foto: Jens Kalaene | Zdroj: ČTK / AP

Zpěvačka Yvonne Přenosilová řekla, že Gott vděčí za trvající popularitu nejen talentu, ale i „neuvěřitelné pokoře k publiku a tvrdému přístupu k sobě samému.“ V jeho publiku se mísily všechny věkové kategorie. Kolegové z branže o něm mluví také jako o profesionálovi a perfekcionistovi, který se připravoval stejně zodpovědně na koncert v hale jako na vystoupení v domově důchodců.

Zemřel zpěvák a mnohonásobný zlatý slavík Karel Gott. Legendě české pop music bylo 80 let

Číst článek

Gott se narodil 14. července 1939 v Plzni, v roce 1945 se s rodiči přestěhoval do Prahy, kde se roce se přihlásil na UMPRUM, kam ale nebyl přijat. Vyučil se proto elektromontérem v ČKD. Tam pak také tři roky pracoval.

Od roku 1958 zpíval v pražských kavárnách Reduta či Vltava. Vystupoval také s orchestrem Karla Krautgartnera. V roce 1960 byl přijat ke studiu operního zpěvu na Státní konzervatoři v Praze. Poprvé se také objevil v televizi, v programu k 15. výročí osvobození Československa.

O rok později se s Jazzovým orchestrem Československého rozhlasu vydal na svůj první zahraničí zájezd do Polska.

V roce 1963 nastoupil Gott do angažmá v divadle Semafor. Právě tam pro něj Jiří Suchý a Jiří Šlitr napsali jeho první hity – Oči sněhem zaváté a Zdvořilý Woody. V roce 1965 založil s bratry Jiřím a Ladislavem Štaidlovými divadlo Apollo.

Úspěchy doma i v zahraničí

Gottova diskografie čítala na tři stovky alb, vydaných v tuzemsku i v zahraničí. První LP Zpívá Karel Gott vyšla v roce 1965 u Supraphonu, který rok nato vydal i Gottovu první desku v angličtině The Golden Voice of Prague (Zlatý hlas z Prahy).

Nejprodávanější alba

• Celkem se prodalo 30 milionů zvukových nosičů
• Desky se prodaly i v Británii, Japonsku, USA či Kanadě
• Nejprodávanější album (4,5 milionu nosičů): LP Karel Gott (v ruštině)
• Nejprodávanější album v ČR(1,56 milionu nosičů): Vánoce ve zlaté Praze

Zpěvákovy desky vyšly i v zahraničí. Německá firma Polydor vydala Gottovu první LP s názvem Die Goldene Stimme aus Prag (Zlatý hlas z Prahy), další vyšly například v USA u Paramount Pictures.

Milníkem v Gottově kariéře bylo v roce 1967 šestiměsíční angažmá v hotelu New Frontier v Las Vegas. V USA pak zpíval ještě mnohokrát, vrcholem byly dva koncerty v newyorské Carnegie Hall (2000 a 2005).

Podstatný byl pro Gotta také pobyt v Německu, tehdy ještě západním, kde o něm v roce 1967 tamní tisk psal jako o „Sinatrovi Východu“.

V roce 1968 reprezentoval Rakousko na Velké ceně Eurovize v Londýně. V koncertování v zahraničí tehdejší režim Gottovi nebránil, jak sám zpěvák řekl, „pro státní konto vydělával cenné devizy“.

Navzdory tomu uvažoval o emigraci. Tu si v roce 1968 a ještě o tři roky později také vyzkoušel. Pokaždé se nakonec ale vrátil.

OBRAZEM: Procházka po Montrealu i Zlatý slavík. Podívejte se na fotografie ze života Karla Gotta

Číst článek

Během své šedesátileté kariéry nazpíval desítky hitů. Většinu z nich pro něj složil jeho vrstevník Karel Svoboda. K nejznámějším patří Lady Carneval (1968), Kávu si osladím (1972), Kdepak, ty ptáčku, hnízdo máš (1973), duety Zvonky štěstí (1984) a Čau lásko (1986) nebo Když muž se ženou snídá (1992).

Velkou popularitu si získala i titulní píseň animovaného seriálu Včelka Mája (1977), kterou Gott nazpíval v několika jazycích.

Ačkoliv se ženám nevyhýbal, zůstával Gott dlouho svobodný. Z krátkých známostí se mu narodily dvě dcery – Dominika (1973) a Lucie (1987). Poprvé se oženil v lednu 2008. V Las Vegas si vzal o 37 let mladší Ivanu Macháčkovou, s níž má dcery Charlotte Ellu a Nelly Sofii. Gott je též dědečkem.

Nemoc i návrat k hudbě

V listopadu 2015 bylo zpěvákovi diagnostikováno nádorové onemocnění mízních uzlin. Lékaři chorobu objevili při operaci náhlé příhody břišní, které se zpěvák podrobil několik dní předtím v Institutu klinické a experimentální medicíny.

Gott ihned zahájil cílenou onkologickou léčbu na hematologické klinice Všeobecné fakultní nemocnice, celkem do konce února 2016 absolvoval šest chemoterapií a 18. března oznámil, že nádorové onemocnění vymizelo.

„Bez přízně publika by to nešlo. Vlastně všechno, čemu se věnuji, dělám pro své posluchače a diváky. Kdybych z jejich strany doslova fyzicky necítil - a to už vlastně déle než 55 let - příznivou odezvu, nemohl bych svou práci už dávno dělat. Nikdy mě ani ve snu nenapadlo, že bych mohl zpívat do svého současného věku. A to ještě nekončím.“

Karel Gott

Začátkem května 2016 podstoupil Karel Gott plánovanou operaci břicha, do nemocnice se vrátil ještě 13. února 2017 kvůli akutní střevní neprůchodnosti způsobené srůsty.

K vystupování na veřejnosti se Gott vracel jen pomalu, ještě koncem listopadu 2015 nicméně za mohutných ovací osobně převzal čtyřicátého Zlatého slavíka. Později se svěřil, že návrat bude trvat dlouho.

„Moji lékaři mi však slíbili, že se mi hlas vrátí, stejně jako ostatní životní síly. K tomu je ale ještě dlouhá cesta,“ řekl v prosinci 2015.

Jedním z prvních Gottových veřejných vystoupení byla 1. září 2016 účast na představní nového automobilu Škoda Kodiaq v Berlíně. 10. října téhož roku pak zpíval v pražské Malostranské besedě, o dva dny později představil album s názvem 40 slavíků, na kterém jsou vedle osvědčených hitů i dvě novinky.

15. října 2016 zpíval na koncertu „Český mejdan s Impulsem“ v O2 areně. V květnu 2017 se vrátil i na velké pódium, a to koncertem Karel Gott still aLIVE v Divadle Hybernia.

Zeman k úmrtí Karla Gotta: Je to zarmucující zpráva, byl skutečným umělcem a rozdával se druhým

Číst článek

V únoru 2018 byl Gott hospitalizován kvůli silné chřipce ve Všeobecné fakultní nemocnici v Praze. Z důvodu nemoci zrušil například vystoupení na plese v Českých Budějovicích i na Česko-Slovenském plese v pražském Obecním domě.

Po propuštění z nemocnice jeho mluvčí Aneta Stolzová oznámila, že se cítí dobře a nemusí zrušit žádné naplánované vystoupení. Například 12. června vystoupil za doprovodu Boom!Bandu Jiřího Dvořáka na samostatném koncertě ve vyprodané pražské O2 areně.

Posledním Gottovým albem se stala loňská deska Ta pravá, která je mixem popové klasiky a standardů, které chtěl natočit už dříve. Jedinou českou skladbu na ni napsal Marek Ztracený.

Koncert k osmdesátinám zrušil

Karel Gott letos 14. července oslavil osmdesátiny. Gottovo jubileum měl původně doprovázet narozeninový koncert v pražské O2 areně. Zpěvák ho však zrušil, jeho mluvčí to zdůvodnila Gottovou oslabenou imunitou.

„Štěstí v pozemském životě spočívá pro mě v čekání na věčný život v Boží kráse, a tím na vstup do absolutna a transcendentálna. Ale pro případ, kdyby to s tou věčností náhodou neklaplo, tak žiju pro jistotu na plné pecky každý den“

Karel Gott v knize Jak to vidí Gott (1992)

U příležitosti zpěvákových osmdesátin vyšly dvě velké kolekce jeho písní, které zmapovaly bezmála šest dekád jeho kariéry. První je komplet Největší hity 1964–2019, který vyšel na čtyřech CD, druhý má pak podobu 15CD-boxu pod názvem Singly – 300 písní z let 1962–2019.

V červenci Gott kvůli akutnímu zápalu plic zrušil své vystoupení na festivalu Benátská! v Liberci, které mělo být jeho posledním letošním veřejným vystoupením. Na festivalu chtěl oslavit své 80. narozeniny.

Letos 12. září Gott na svém facebooku uvedl, že trpí akutní leukémií a ambulantně se léčí ve Všeobecné nemocnici v Praze. „Zhruba před rokem a půl se u mě objevila porucha krvetvorby v podobě myelodysplastického syndromu,“ uvedl Gott a doplnil, že i přes několik druhů léčby přešlo toto onemocnění v uplynulých měsících v akutní leukémii.

Zpěvák, malíř, herec

Kromě zpěvu bylo Gottovou velkou láskou malování. První samostatnou výstavu měl v roce 1992 v Praze, vystavoval i v Berlíně, Kolíně nad Rýnem, Bratislavě či Moskvě.

Biografie Karla Gotta

• Jiří Štaidl: Říkám to písní s Gottem (1968)
• Jak to vidí Gott (1992)
• Když milenky pláčou... - Devět žen Karla Gotta (1999)
• Posel dobrých zpráv aneb Já žil, jak jsem žil... (2004)
• Karel Gott - Legenda (2009)
• Karel Gott - 70 osobností o Zlatém slavíkovi (2009)
• Karel Gott - Zlatý hlas z Prahy (2009; v němčině Die goldene Stimme aus Prag)
• Zpěvák dokončoval svoji autobiografii, která by měla vyjít na jaře 2020

Zpěvák si zahrál v několika filmech, například v Kdyby tisíc klarinetů (1964), Slasti otce vlasti (1969) nebo v pohádkách Z pekla štěstí 2 (2001) a Když draka bolí hlava (2018). Hlavní roli moderního Strakonického dudáka vytvořil ve filmovém muzikálu Hvězda padá vzhůru (1974).

Na Gottových písních je postaven také muzikál Čas růží. Příští rok na jaře bude mít v kinech premiéru celovečerní dokumentární film o Gottovi, který natočila režisérka Olga Malířová Špátová.

V roce 2017 zpěvák zahájil výstavu k šedesátému výročí své kariéry. Ta byla instalována v Praze na lodi a nevyhýbala se ani kontroverzním tématům jako byla Gottova účast na Antichartě.

Supraphon eviduje na 1300 nahrávek Gottových písní. Podle stránek fanoušků čítal jeho repertoár přes 2500 písní, včetně různých verzí jedné písně a včetně také asi dvou stovek duetů, které nazpíval například s Helenou Vondráčkovou, Evou Pilarovou, Lucií Bílou nebo Evou Urbanovou.

Zhruba třetinu zpěvákova repertoáru pak tvořily songy v němčině, Gott ale zpíval i anglicky, italsky, španělsky, latinsky, rusky, slovensky, maďarsky, a dokonce i v jidiš.

Seznam ocenění by vydal na knihu

Velmi dlouhý je také seznam zpěvákových ocenění. Zlatým a českým slavíkem se stal dvaačtyřicetkrát od roku 1963 do roku 2017. Obdržel také platinového slavíka za celoživotní dílo.

Sinatra Východu, největší hvězda hudebního světa. O Gottově úmrtí informují i zahraniční média

Číst článek

Za minulého režimu byl zasloužilým (1977) a národním umělcem (1985). Tehdejší prezident Václav Klaus mu v roce 2009 udělali medaili Za zásluhy I. stupně. Miloš Zeman letos v září připustil, že zpěvákovi udělí vyšší státní vyznamenání, než dříve dostal.

Na svém kontě má třicítku Zlatých desek u různých gramofonových firem, dále několik platinových, dvojplatinových a multiplatinových. V roce 1992 dostal od Supraphonu diamantovou desku za 13 milionů prodaných nosičů.

Od roku 1991 vyhrál anketu popularity diváků televize Týtý celkem jedenatřicetkrát. Na své sedmdesátiny pak získal stříbrnou medaili hlavního města Prahy. Stal se také čestným občanem rodné Plzně a byl uveden do Dvorany slávy Plzeňského kraje.

Zpěvák byl několikrát oceněn i v zahraničí, zejména pak v Německu, kde získal například Velkou platinovou desku gramofonové firmy Polydor (1988) za 464 nahrávek nebo mediální cenu Zlatá slepice za celoživotní dílo (2017). V Rusku byl oceněn Řádem Jurije Gagarina (2011).

K dalším cenám patří například Hvězda století (anketa posluchačů Českého rozhlasu) nebo zvláštní ocenění Andel Legend Award (2014). Stal se také prvním členem Síně slávy Akademie české populární hudby (1991).

Za své profesní úspěchy a reprezentaci země si vysloužil titul Ambasador ČR.

mat, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme