Zemřel generálporučík Vladimír Nedvěd, nositel Řádu Bílého lva
V Austrálii tento týden zemřel generálporučík Vladimír Nedvěd, který byl poslední žijícím velitelem 311. bombardovací peruti RAF. Vyznamenal se mimo jiné záchranou svých kamarádů z hořícího letedla, ale také odvážným útěkem z Československa po komunistickém puči v roce 1948.
„Setkali jsme se pak po roce 1989 přímo v Praze a dopisovali jsem si až do relativně nedávné doby, než ho těžká choroba upoutala definitivně na lůžko.
Byl to velice příjemný, mladistvě vyhlížející člověk, který už jenom svým vzezřením a držením těla nezapřel v sobě toho prvorepublikového mladého důstojníka,“ vzpomíná na Nedvěda historik Jiří Rajlich, který se s ním osobně znal.
Nedvěd na sebe poprvé významně upozornil už v prosinci 1940, když po startu k jednomu z prvních bojových letů jeho letoun havaroval a začal hořet. On jako jediný přežil relativně bez úhony a zachraňoval své kamarády z hořícího letounu, ve kterém vybuchovalo střelivo a pumy.
Jiří Rajlich upozorňuje i na další významnou misi Vladimíra Nedvěda. „Jeho válečná činnost je spojena především s 311. československou bombardovací perutí, které velel. Ale později, v roce 1944, absolvoval bojovou stáž na Dálném Východě, přímo v Barmě, a nezůstalo jen u administrativní stáže. Vymohl si bojové lety a letecky zásoboval obklíčené britské jednotky v Barmě.
Nedvěd za svou činnost získal řadu vyznamenání, mimo jiné Řád britského impéria nebo Řád Bílého lva.