Zeman: Nebylo by špatné přestěhovat EU z Bruselu do Prahy. Skvělá myšlenka, říká rakouský prezident
Podle prezidenta Miloše Zemana by nebyl špatný nápad přestěhovat centrum Evropské unie z Bruselu do srdce Evropy, a to do Prahy. Skvělá myšlenka by to byla i podle rakouské hlavy státu Alexandera Van der Bellena. Podle něj by to mohlo zlepšit spojení mezi Prahou a Vídní. Oba prezidenti to v žertu řekli po úterní společné schůzce na Pražském hradě.
„Když už jednou byla Praha centrem Evropy, nebyl by tak špatný nápad přestěhovat sídlo EU z Bruselu do Prahy a vrátit se k efektivní tradici císařů," uvedl Zeman.
Podotkl, že Pražský hrad byl sídlem nejen českých králů, ale i římských císařů - Karla IV. lucemburského a Rudolfa II. Habsburského. Hlavy států si připomněly i císařovnu Marii Terezii.
„Já si málo pamatuji dějepisná data, ale panování Marie Terezie v letech 1740 až 1780 se mně tak vrylo do paměti, že je to jedno z málo historických dat, která můžu bezpečně reprodukovat," řekl český prezident.
Politici před volbami napínají svaly, ale pak se shrbí a přijetí uprchlíků umožní, prohlásil Zeman
Číst článek
Podle Van der Bellena je Praha fantastické město a Pražský hrad připomíná v některých svých částech vídeňský Hofburg. „Přeložit centrum z Bruselu sem by byla skvělá myšlenka. Je to blíž, byl by také důvod zlepšit spojení mezi Prahou a Vídní," uvedl rakouský prezident.
Do Prahy se jako jeden z mála státníků vypravil ne letadlem, ale po železnici. Podotkl, že na české straně jel vlak rychleji než na rakouské.
Zeman připomněl, že Češi a Rakušané žili po staletí ve „společném soustátí". Díky tomu mají prý společné „železniční budovy, školy a v mnoha směrech i kulturu a kuchyni", dodal český prezident. Podle jeho rakouského protějšku se ve společných dějinách ale staly okamžiky, které lidé z obou zemí v „kolektivní paměti" vnímají jinak. Zmínil například vznik republik v roce 1918, Mnichovskou dohodu v roce 1938.
Dalším z milníků byl i rok 1968. Zeman rakouské hlavě státu poděkoval za to, že po vpádu vojsk Varšavské smlouvy a okupaci Rakousko pomohlo 200 000 československých občanů. „Myslím si, že si to máme připomínat," dodal Zeman.