Zelenou střechou proti suchu. V Brně rozdělí lidem 20 milionů korun na zachytávání dešťové vody
Brno rozdělí lidem 20 milionů korun na zelené střechy a zachytávání dešťové vody. Zájemci mohou podávat žádosti od 1. června do 30. listopadu, řekl novinářům náměstek primátorky Petr Hladík (KDU-ČSL). Nádoby na zachytávání vody slouží spíš pro majitele rodinných domů.
O peníze na zelené střechy mohou žádat kromě fyzických i právnické osoby vlastnící například nákupní střediska, ale také městské části pro školy nebo nižší bytové domy. Podle Hladíka mají dotace pomoct k ochlazení města, které je v létě velmi rozpálené.
Meteorolog: Z hlediska zemědělství a sucha rozhodne tento víkend. Mělo by pršet
Číst článek
Radní ve středu schválili dva nové dotační programy, a to na podporu vytváření zelených střech a na podporu využití srážkové vody. Letošní novinkou je elektronické podávání žádostí.
„Jsme první město v České republice, které se k tomuto kroku odhodlalo. Pokud bude žadatel úspěšný, na realizaci bude mít 18 měsíců,“ uvedl Hladík.
Odborný posudek
Zájemci o vybudování zelených střech mohou získat i 10 tisíc korun na odborný posudek spojený s uskutečněním záměru. Výše dotace na samotnou střechu se pak bude odvíjet od toho, zda bude žádat fyzická, nebo právnická osoba, ale také od typu zelené střechy, kam patří například rozchodníkový koberec, sazenice nebo ostatní traviny.
Staví chodníky, asfaltují, ale do opatření proti suchu se jim nechce, kritizuje ministerstvo starosty
Číst článek
Podpora se bude pohybovat v rozmezí od 900 korun do 1400 korun na metr čtvereční. Dotace se zaměřují spíš na rodinné domy nebo nižší bytové domy, školy nebo nákupní centra.
Využití vody
Na rodinné domy je cílena podpora zachytávání dešťové vody. Podle Hladíka mají lidé možnost čerpat polovinu peněz ze Státního fondu životního prostředí a další podporu jim k tomu nabízí město. Smyslem je využívat vodu zachycenou v nádobách například na zálivku zahrady nebo splachování WC.
Opatření mají vést k ochlazování města, úspoře vody a také ke snížení emisí oxidu uhličitého. Podle Hladíka totiž mohou zelené střechy sloužit podobně jako zateplení, čímž se pak sníží náklady na vytápění.