Zavedení školného může být pro řadu rodin problémem
Na univerzitách začíná Týden neklidu. Studenti i učitelé budou protestovat proti návrhům změn zákona o vysokých školách. Vadí jim mimo jiné půjčky na školné. Antonín Kadlec z Velemína studuje na Univerzitě Jana Evangelisty Purkyně v Ústí nad Labem druhým rokem historii. Finančně ho podporují rodiče. Proti zavedení školného není, má ale výhrady k návrhu ministerstva školství na studentské půjčky.
Rodiče Antonína Kadlece stojí studium jejich syna na ústecké univerzitě už teď pět až osm tisíc korun měsíčně. Zaplatí je hlavně za dojíždění, jídlo a učební pomůcky. Platit deset tisíc ročně navíc za školné už by byl pro Antonína i pro jeho rodiče problém a asi by studovat vůbec nešel. I když proti zavedení školného vůbec není.
„Úplně školné odmítnout není potřeba, ale já bych to navázal na stipendia. Pokud by student dobře studoval, tak by mu školné mělo být prominuto. Zadlužení mladých lidí není ta správná cesta, je to spíše pomoc bankám a ne studentům,“ myslí si Antonín Kadlec
Návrh o finanční podpoře studentů schválila legislativní rada vlády. To překvapilo předsedu akademického senátu ústecké univerzity Martina Baleje. Podle původních předpokladů totiž měli absolventi začít splácet půjčky až při dosažení průměrného platu, tedy zhruba 24 tisíc.
V návrhu se ale počítá s dvojnásobkem minimální mzdy, to je 16 tisíc. A to už pro mnoho mladých rodin může být podle Baleje problém.
„Mám dvě děti, není lehké po absolvování vysoké školy pořizovat vybavení domácnosti a zabezpečit rodinu. Existují i svazky dvou učitelů a představme si, že budeme v jejich kůži a budeme muset splácet školné a nedej bože aby se nám ještě narodily děti.“
Studenti přichystali Týden neklidu, bojují proti reformě univerzit
Číst článek