Zaměstnancům Klokánků chybí mzdy za loňský rok. Někdy to jsou i čtyři výplaty
Někteří zaměstnanci Klokánků nemají doplacené mzdy. Fond ohrožených dětí teď dostal od státu mimořádnou dotaci ve výši 20 milionů korun, zaměstnanci už proto výplatu dostávají. Na nevyplacené mzdy ale fond peníze použít nesmí. Za loňský rok přitom některým zaměstnankyním chybí i čtyři měsíční mzdy.
I vedoucí Klokánku v Hostivici přiznává, že jim za loňský rok chybí několik výplat. „Někomu chybí dvě, někomu tři a myslím, že maximum v našem klokánku jsou čtyři mzdy.“
Tety z Klokánku v Hostivici veřejně mluvit nechtěly. Nám se podařilo oslovit tři, které potvrdily, že jim výplaty chybí. Některé dokonce uvažují o odchodu. Vedení o tom ale neví.
Klokánky jsou v dlouhodobé finanční tísni. Jen za minulý rok jich Fond ohrožených dětí zrušil 11, v současné době tak funguje jen 17 zařízení. Jedním ze zrušených Klokánků je i Klokánek v Dubí u Teplic.
Současným i bývalým zaměstnancům Klokánků dluží Fond ohrožených dětí mzdy za loňský rok, doplatit by je měl do jednoho roku
„Všichni byli smutní, protože to byl jejich domov. Neradi jsme Klokánek dávali pryč, vzdávali se ho, ale věděli jsme, že jiná možnost není,“ popisuje jeho bývalá vedoucí Daniela Brníková.
Fond ohrožených dětí podle ní dluží výplaty i zaměstnancům zrušeného Klokánku.
„Od loňského roku se situace táhne. Za loňský rok jsme nedostali mzdu za říjen, listopad a prosinec. Většina z nás,“ dodává Daniela Brníková.
Podobný osud, jaký měl Klokánek v Dubí, zažily také tety s dětmi ze zařízení v pražských Kbelích.
„Mně dluží 103 tisíc. Na mzdách asi 53 a na ostatním asi 50 tisíc,“ říká Marie Vodičková, bývalá vedoucí Klokánku v Praze-Kbelích.
Podle ředitele Jana Vaňka se Fond ohrožených dětí pokusí dlužné částky doplatit co nejdříve. „Doufám, že do horizontu jednoho roku jsme schopni závazky zpětně doplatit tak, aby to všechno bylo v pořádku.“
Peníze na nevyplacené mzdy musí fond sehnat z veřejných sbírek nebo ze sponzorských darů.