Zaměstnanci Dukovan rozhodnou, zda půjdou do stávky
Na stávku, která by měla začít v polovině ledna, se připravují jaderné elektrárny v Temelíně i Dukovanech. Potřebnou více než 51 procentní podporu získali temelínští odboráři už v pátek. Výsledky podpisové akce pracovníků Dukovan by měly být známy dnes.
Pracovníkům v jaderných elektrárnách se nelíbí navrhovaný nárůst mez pro letošní rok. V pátek odboráři z a.s. ČEZ předložili zaměstnavateli nový návrh, který počítá s nárůstem mzdových tarifů o osm procent. Představenstvo elektrárenské společnosti se k němu vyjádří počátkem týdne.
Mluvčí dukovanské elektrárny Petr Spilka zopakoval, že vedení ČEZu nabízí pětiprocentní nárůst mezd. "Většina elektráren, klasických a vodních, ten nárůst přijala, pouze tyto dvě jaderné elektrárny se proti tomu brání a navrhují více než dvanáctiprocentní nárůst," uvedl mluvčí. Návrh totiž obsahuje nejen osmiprocentní nárůst tarifů, ale i nárůst dalších složek.
Chybějící kolektivní smlouvu pro letošní rok zatím nahradilo vedení ČEZ vnitřními předpisy. Podle odborového předáka z Dukovan Jiřího Jedličky Jedličky je tento postup neplatný, protože jejich znění firma neprojednala s polovinou předsedů odborových organizací.
Jedlička je přesvědčen o tom, že se zaměstnanci dukovanské elektrárny ke stávce plánované na 20. ledna připojí. Zatím je zpracován výsledek u směnových pracovníků, kde boj za vyšší platy získal podle odborového předáka osmdesátiprocentní podporu.
Vzhledem k tomu, že provozní personál jaderných elektráren ze zákona stávkovat nemůže, bude se stávka vymykat dosavadním formám stávek v zemi. "Pokud dojde ke stávce, rozhodně se to nedotkne provozu, bude zachován provoz a jaderná bezpečnost. Do stávky by se zapojili zaměstnanci, kteří přímo neprovozují zařízení, to znamená administrativa, technici a podobně," uvedl Jedlička.
Další průběh případné první stávky v historii našich jaderných elektráren ovlivní také plánované úterní setkání. Na něm se sejdou zástupci obou elektráren s ministrem průmyslu a obchodu Milanem Urbanem.