Po celém Česku se při poklesu teplot může tvořit náledí. Výstraha meteorologů platí od pátku
Ve čtvrtek v noci a v pátek ráno se může při poklesu teplot k nule či pod bod mrazu tvořit náledí. Výstraha meteorologů platí pro celou republiku od čtvrteční půlnoci do pátečních 10.00, nicméně na jižní Moravě je tvorba náledí méně pravděpodobná. Ledovka může způsobit problémy v dopravě, hrozí i úrazy při uklouznutí.
„V noci na pátek budou teploty vzduchu místy klesat blízko k nule nebo pod nulu. Kvůli předchozím srážkám a mlhám jsou povrchy mokré, proto na nich očekáváme v noci na pátek a v pátek ráno zvýšenou pravděpodobnost tvorby náledí. Pravděpodobnost tvorby náledí na jižní Moravě je nižší,“ uvedli meteorologové.
#vystraha NÁLEDÍ.
— Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) (@CHMUCHMI) December 14, 2023
V noci na pátek (15.12.) budou teploty vzduchu místy klesat blízko k nule nebo pod nulu. Kvůli předchozím srážkám a mlhám jsou povrchy mokré, proto na nich očekáváme v noci na pátek a v pátek ráno zvýšenou pravděpodobnost tvorby náledí.
Pravděpodobnost tvorby… pic.twitter.com/GcyHfyQsGf
Upozornili, že na neošetřených komunikacích hrozí problémy v dopravě a větší počet nehod. Lidé by při pohybu venku měli chodit a jezdit velmi opatrně, starší nebo méně mobilní lidé by měli omezit vycházení ven.
Meteorologové rozlišují několik ledových jevů. Ledovka, která se v Česku vyskytla minulý týden, vzniká jako průvodní jev mrznoucího deště nebo mrznoucího mrholení, kdy na zemský povrch dopadají kapky přechlazené vody nebo kapky dopadají na povrch o teplotě pod nulou.
Vzniká nejen na cestách, ale i na větvích, plotech či sloupech. Náledí vzniká zmrznutím vody nebo sněhu na zemi a námraza se tvoří zmrznutím drobných kapek mrznoucí mlhy při jejich styku s povrchem země či s povrchy objektů a předmětů o teplotě pod bodem mrazu.