‚Mlátil mě. Přála jsem si, aby ta rána byla poslední.‘ Obžalovaná z vraždy léčitele v soudní síni zkolabovala
Městský soud v Praze se v úterý opět vrátil k projednávání případu úmrtí kutnohorského léčitele Richarda Šiffera. Z jeho vraždy jsou obžalované zubařka Magdalena a důchodkyně Irena. Právě Magdalena, která do společenství chodila několik let, si stoupla do ohrádky pro svědky. Poté, co obžalovaná popsala násilí, které s léčitelem v posledním roce jeho života zažila, zkolabovala.
„Je pro mě strašně těžké se vracet k momentům, které jsem prožila, a je těžké je zprostředkovat. Znamená to pro mě znovu prožívat pocity, jako je nekonečná beznaděj a stud. Dnes se bavíme o extrémních absurditách, ale ze začátku nebyly ty odchylky od reality tak velké,“ řekla Magdalena na úvod své výpovědi před soudem.
Obžalovaná z vraždy vůdce kutnohorské sekty: Jsem tu díky rodině, že mě vzala zpátky a odpustila mi
Číst článek
Ta je spolu s učitelkou v důchodu Irenou obžalovaná z vraždy Richarda Šiffera, který dvě desítky let působil v Kutné Hoře jako samozvaný léčitel a později jako vůdce sekty. Uvěřily teoriím, že po smrti jeho tělo zmizí a přesune se do jiné dimenze.
Magdalena se u něj začala léčit ještě při studiu na vysoké škole. Obžalovaná zubařka soudu představila první zásadní moment, který ovlivnil celé její setrvání v kutnohorské sektě.
Když její maminka umírala na rakovinu, požádala Šiffera, aby jí pomohl. „Ale on mi odpověděl, že jí pomoct nemůže. Vysvětlil to tak, že za to můžu já, protože si přeji její smrt,“ vzpomínala. Když její maminka zemřela, Šiffer řekl, že za to může ona, vypověděla před soudem.
„Od té doby se rozjela spirála, kdy na to nasedaly další věci. Na počátku bylo, že můžu za smrt vlastní matky. Nebyla oblast, kterou by jeho způsob myšlení nekontaminoval,“ popsala.
Násilí a dopisy
Magdalena soudnímu senátu popsala týrání a mučení, které jí léčitel Šiffer způsoboval posledních deset měsíců před jeho smrtí. Obžalovaná zubařka uvedla, že to začalo útěkem dvou žen, které se Šifferem několik let žily.
V den, kdy utekly, musela Magdalena dle její výpovědi k Šifferovi přijet domů. „Byl v záchvatu, sípal, válel se po podlaze. Říkal, že do rána nepřežije. Řekl, že teď se to už zastavit nedá, že začne hrozná apokalypsa,“ uvedla.
Úspěšně podnikal, pak propadl kutnohorské sektě. Příběh muže ubitého při rituálech u Českého Šternberku
Číst článek
Tam ji poprvé znásilnil. „Skončilo to tím, že mě zmlátil, řekl mi hnusná špinavá ku**o, nefunguješ, nefunguje to. Potom mě vyhodil. Měla jsem pocit, že mě znásilnil otec,“ vypověděla.
Šiffer v následujících týdnech a měsících začal prověřovat, zda nikdy předtím neměla poměr s mužem.
„Mlátil mě stále do jednoho místa. Někdy jsem si už přála, aby ta rána byla poslední. Zažívala jsem momenty, kdy to trvalo celou noc. Znamenalo to, že jsem nemohla tři dny do práce, sebral mi telefon, zamknul mě v bytě, dokud jsme nějakou věc nedořešili, tak jsem tam musela být. Když jsme došli k nějakému závěru, který mu vyhovoval, přikázal mi, abych to napsala na papír a podepsala vlastní krví. Že jeho kolegové to prověří, zda je to pravda,“ popsala.
Zubařka Magdalena objasnila před soudem praktiky kutnohorského léčitele, které musela strpět. Poté, co popsala nejhorší možná myslitelná znásilnění, plná násilí a utrpení, zkolabovala přímo v soudní síni. Soud jednání přerušil a obžalované zubařky se ujali záchranáři.

PŘÍPAD KUTNOHORSKÉ SETKY
Kutnohorské společenství vešlo ve známost až poté, co zubařka Magdalena a důchodkyně Irena podle obžaloby usmrtily vůdce sekty Richarda Šiffera v noci na 4. října 2022 v bytě v pražských Hájích. Obě ženy stojí před Městským soudem v Praze obžalované z vraždy. Obžaloba uvádí, že vystudovaná doktorka pedagogiky předtím zubařku utvrzovala v tom, že musí muži vyhovět v jeho přání zemřít. Státní zástupkyně ženám navrhuje tresty od 12 do 16 let vězení.
U soudu vyšlo najevo, že usmrcený padesátiletý muž působil v Kutné Hoře jako samozvaný léčitel. Shromáždil kolem sebe stoupence, kteří se řídili v osobním i pracovním životě jeho pokyny. Svědci vypovídali o tom, že je fyzicky i psychicky týral. Jednání soudu jsou aktuálně rozplánovaná až do června.
Tři měsíce před úmrtím Šiffera ve společenství zemřeli dva muži. Oběma případy se stále zabývá policie. V souvislosti s úmrtím, ke kterému došlo v okolí hradu Český Šternberk již obvinila šest lidí z nejbližšího okruhu Šifferových stoupenců.