Výběr z médií: očkování zvířat v pražské zoo, boom analogového focení a výzkum habánů

Ve čtvrtečním vydání Mf Dnes se dočtete, že pražskou zoo možná čeká očkování zvířat proti koronaviru. Hospodářské noviny píšou o výrazném zvýšení zájmu o analogové focení, což vede k nedostatku fotoaparátů. A regionální Deník informuje o poškozování českých lesů vykrádáním lapačů na kůrovce či navrtáváním kmenů bříz. Více si přečtěte ve výběru z médií, který sestavil Radiožurnál.

Praha Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Gorilí samec Richard z pražské zoo

Gorilí samec Richard z pražské zoo | Zdroj: Profimedia

Hospodářské noviny

Fotografové se začínají vracet k analogovému focení. Lidé skupují klasické pětatřicetimilimetrové filmy a fotoaparáty jsou už k dostání jen v bazarech a za vysokou cenu, píšou Hospodářské noviny. Proč? Profesionálové i amatéři se shodují na tom, že se máloco vyrovná nostalgii analogového focení a pocitu, když drží fotku v ruce.

Výběr z médií: závaží vyrábějící elektřinu, ideální kapesné pro děti a uzavřené Králíkovství

Číst článek

Protože analogové focení zažívá renesanci, stoupá zájem i o fotografické filmy. Vyšší obrat má jejich japonský výrobce Fujifilm. Ještě před čtyřmi lety se analogový sektor podílel na celkovém obratu společnosti jen jedním procentem, dnes je to už celých deset.

Mf Dnes

V pražské zoo se možná bude znovu očkovat proti covidu-19. Jen to tentokrát nebudou lidi, ale zvířata. Mf Dnes píše, že speciální zvířecí vakcínu teď zkoušejí v přibližně 70 amerických zoologických zahradách. A podle výsledků této studie se budou rozhodovat další zahrady po celém světě, včetně té pražské.

Speciální vakcíny mají zvířata před covidem chránit. V uplynulém roce se totiž nákaza objevila i v zoologických zahradách, zvířata se tam nakazila od lidí. Mf Dnes připomíná, že v Praze se od chovatelů nakazili dva lvi indičtí a gorilí samec Richard. Ve Spojených státech měli podobnou zkušenost, a proto ve studii očkují hlavně primáty a velké šelmy jako tygry nebo medvědy.

Regionální Deník

Navrtané kmeny bříz a vykradené lapače na kůrovce, i takové škody dělají Češi v lesích, jak se dočtete v regionálním Deníku. Kromě toho, že se vandalové proviní morálně, hrozí jim ale i zdravotní následky. Třeba po sáčcích z kůrovcového lapače vyrážka a z březové mízy bolení břicha a průjem.

Sáčky z lapačů na kůrovce lidé můžou odnášet i s pocitem, že lesu pomůžou. Regionální Deník ale upozorňuje, že opak je pravdou. Přemístěné sáčky připíchnuté přímo na stromech nebo větvích stromů naopak lákají škůdce na další zdravé stromy. Pití březové vody má zase podle slovanského zvyku omlazovat. Šťáva z břízy se ale nijak neliší od mízy jiných stromů, která způsobuje průjmy a bolení břicha.

Výběr z médií: nevýdělečné uhlí, mezery varovného systému před záplavami i ztráty prodejců letenek

Číst článek

Právo

Rčení vysoký jako habán neplatí. To píše ve čtvrtečním vydání deník Právo. Na habánském pohřebišti v Přibicích na Brněnsku totiž letos antropologové zkoumají, jaký byl skutečný život habánů – skupiny radikálních protestantů, kteří od 16. století obývali jižní Moravu a západní Slovensko. Ve spojení s habány se lidem vybaví hlavně keramika nebo vinařství. Podle Práva ale například rčení „vysoký jako habán“ zřejmě neplatí.

Archeologické analýzy ostatků totiž ukázaly, že habáni měli podobnou tělesnou stavbu jako ostatní obyvatelé. Další podrobnosti o jejich životě mají antropologové z Přírodovědecké fakulty Masarykovy univerzity v Brně odkrýt letos. Právo vyjmenovává metody výzkumu, které chtějí použít: genetická analýza, která má odhalit přesný původ habánů, nebo výzkum vajíček jejich střevních parazitů, díky kterým můžou zjistit, jaké měli stravovací návyky.

Lucie Pávová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme