Hrad požaduje vysvětlení po advokátu Nespalovi kvůli Mynářovu sporu s psychiatričkou Stehlíkovou
Kancelář prezidenta republiky poslala bývalému hradnímu advokátovi Marku Nespalovi dopis, ve kterém ho žádá o vysvětlení právního zastupování exkancléře Vratislava Mynáře ve sporu s Džamilou Stehlíkovou. Jak totiž už dříve informoval server iROZHLAS.cz, Mynář byl ve sporu jediným poškozeným. Žalobci i policie odmítli do kauzy zahrnout prezidentskou kancelář. A tak si měl Mynář podle oslovených odborníků hradit spor z vlastní kapsy.
Policií i státním zastupitelstvím odloženým trestním oznámením Vratislava Mynáře na Džamilu Stehlíkovou se opět zabývá prezidentská kancelář. Jde o reakci na článek webu iROZHLAS.cz, který přinesl informaci, že podle policistů i žalobců byl Mynář v celém případu jediným možným poškozeným.
Mynář jako jediný poškozený. Trestní oznámení na Stehlíkovou platila exkancléři hradní pokladna
Číst článek
Měl si tedy podle oslovených odborníků celý spor hradit z vlastních peněz, nikoliv z eráru. A to třeba i proto, že žalovaný trestný čin není možné k prezidentské kanceláři vůbec vztáhnout.
Podle informací serveru iROZHLAS.cz chce prezidentská kancelář všechny okolnosti kauzy vysvětlit od advokáta Marka Nespaly. Zejména to, zda věděl, že by se trestný čin nemusel týkat kancléře jako instituce, ale jako soukromé osoby.
Ačkoliv Hrad odeslání dopisu s otázkami advokátu Nespalovi potvrdil, podrobnosti k němu odmítla mluvčí prezidentské kanceláře Mária Pfeiferová doplnit. „KPR je v kontaktu s JUDr. Nespalou ohledně agendy, která byla prezidentské kanceláři předána z jeho strany. Podrobnosti k dopisu, který odešel JUDr. Nespalovi, nebudeme sdělovat,“ napsala pouze.
Server iROZHLAS.cz kontaktoval také advokáta Marka Nespalu. Ten ale vysvětlil, že v otázkách, které se týkají Kanceláře prezidenta republiky, je stále vázaný mlčenlivostí.
Jak se soudil Zeman: dekáda procesů prezidenta, Hradu a jeho zaměstnanců
Číst článek
„Jsem vysloveně nezproštěn mlčenlivosti od paní kancléřky (Jany) Vohralíkové. Je to tam písemně zdůrazněno,“ popsal s tím, že teď je ona coby nová šéfka hradní kanceláře v těchto věcech jeho klientkou a on musí mlčenlivost respektovat.
Už dříve ale prezidentskou kanceláří hrazený spor s bývalou ministryní a psychiatričkou hájil jako legitimní. „Tam se jednalo o to, že (Džamila Stehlíková – pozn. red.) inženýra Mynáře obvinila z konkrétních trestných činů – vyzvědačství, účasti na teroristické skupině, přisvojení si úřadu, vraždy... proto jsme podávali trestní oznámení za křivé obvinění a pomluvu,“ vysvětlil v létě.
Podobně to vidí také bývalý kancléř Vratislav Mynář, podle kterého měl na Hradem hrazené Nespalovy služby plné právo. „Jednalo se o zavedený postup poskytování právní pomoci zaměstnancům KPR (Kancelář prezidenta republiky – pozn. red.) ve věcech přímo souvisejících s výkonem jejich pracovní činnosti pro KPR v rámci externí specializované právní služby,“ odepsal Mynář redakci v textové zprávě.
Kancléř, či soukromá osoba?
Na Džamilu Stehlíkovou podala trestní oznámení prezidentská kancelář po jejích výrocích o Vratislavu Mynářovi v pořadu České televize Máte slovo. V nich obviňovala exkancléře s jeho spolupracovníkem Martinem Nejedlým, že v době hospitalizace Miloše Zemana vedou Hrad oni, coby „teroristická skupina“.
Exkancléř Mynář dostal 25 milionů korun od schránkové firmy napojené na zbrojaře Strnada
Číst článek
„Ve chvíli, kdy tam je Zeman, Mynář, Nejedlý, tak nevíme, jestli rozhoduje Zeman, čínská ambasáda nebo Putin. Ta bezpečnostní hrozba je ztráta suverenity republiky. Ani Rasputin neovládal Mikuláše II. tak, jak Mynář s Nejedlým ovládají prezidenta Zemana. Vlastně vybudovali rusko-čínskou buňku na Hradě,“ řekla v pořadu Stehlíková.
Problém ale je, že Kancelář prezidenta republiky byla policií uznána podle dokumentů, které má server iROZHLAS.cz k dispozici, pouze jako oznamovatel, nikdy jako poškozená, kterou podle policie a státního zastupitelství ani být nemohla.
Proč? To vysvětluje právník Transparency International Petr Leyer. „Kancelář prezidenta reagovala trestním oznámením na křivé obvinění a pomluvu, které ale nelze spáchat vůči právnické osobě, respektive veřejné instituci. Takže celé jednání Kanceláře prezidenta republiky nedává smysl,“ vysvětluje Leyer a dodává, že šlo proto zcela jistě o osobní spor.
Hádky doma, snížená autorita a výhrůžky. Jak Mynář odůvodňoval trestní oznámení na Stehlíkovou
Číst článek
V případu zůstal jediný poškozený, kterým je Vratislav Mynář. I když byl Mynář tehdy kancléř, neměl platit za zastupování z eráru, myslí si Leyer. „Pokud se skutečně cítil poškozený, křivě obviněný či veřejně pomlouvaný, tak se měl bránit jako fyzická osoba. Veřejná instituce v tomto ohledu nemá právní mechanismy, aby se kancléře zastávala, a ani by to dělat neměla,“ vysvětluje právník.
Případ navíc nakonec policie vyšetřila a došla k názoru, že k trestnému činu nedošlo.
„Dle názoru policejního orgánu prověřovaná (Džamila Stehlíková – pozn. red.) prezentovala své názory v předmětném televizním pořadu ne zcela vhodnou formou argumentace. V tomto kontextu je však nutno přihlédnout k judikatuře, kdy osoby veřejně činné, kterým osoba poškozeného Vratislava Mynáře nepochybně je (v té době byl ještě kancléřem – pozn. red.), musí být připraveny a schopny snést určitou míru hodnocení či kritiky své činnosti, a to i pokud se jedná o hodnocení velmi vyhraněné, nadsazení a osobně zaujaté,“ píše se v závěrečném usnesení. Správnost jeho závěrů potvrdilo i státní zastupitelství.