Ministr Válek: Dobrovolné připojištění by mohlo navýšit částku vybranou z pojistného až o pět procent

Dobrovolné připojištění ke zdravotnímu pojištění, které má současná vláda v programovém prohlášení a na kterém bude pracovat, by podle ministra zdravotnictví Vlastimila Válka (TOP 09) mohlo k současným asi 300 miliardám korun vybraným na pojistném přinést zhruba tři až pět procent navíc. Veřejné zdravotní pojištění v letošním roce hospodaří se 430 miliardami korun, pojišťovny využívají i rezervy z předchozích let.

Praha Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Vlastimil Válek

Ministr zdravotnictví Vlastimil Válek | Foto: René Volfík | Zdroj: iROZHLAS.cz

Odhady zdravotních pojišťoven jsou podle Válka nižší. Ředitel Všeobecné zdravotní pojišťovny Zdeněk Kabátek například předpokládá, že dobrovolné připojištění přinese 1,5 až dvě procenta navíc, uvedl Válek. „Odhady se samozřejmě liší, záleží na rozsahu připojištění,“ uvedl šéf resortu zdravotnictví.

Standardy péče neměňme. Diskutujme o doplňkovém připojištění, míní poslankyně Němečková Crkvenjaš

Číst článek

Půjde tak podle něj o další zdroj financování veřejného zdravotního pojištění, který přinese více peněz na lepší péči pro všechny pacienty.

„Bude zachována vysoká kvalita zdravotní péče pro všechny občany bez ohledu na to, v jaké jsou sociální a ekonomické situaci,“ řekl premiér Petr Fiala (ODS), který v úterý pokračoval v bilančních návštěvách ministerstev na ministerstvu zdravotnictví.

V žádném případě podle něj nepůjde o rozdílnou kvalitu zdravotní péče, což ani ze zákona není možné. Připojištění se bude týkat péče, která nyní hrazená není.

Inspirace ze Západu

Podobná možnost podle ministra Válka existuje ve většině západních evropských zemí. „Vždy to vede k tomu, že z toho mají výhody ti, kteří mají zájem pečovat o své zdraví a být aktivní. Klíčové je, že peníze musí pořád zůstávat v systému a nesmí z něj být vyváděny jinam,“ dodal ministr.

Poplatek za pohotovost by se měl zvýšit na 200 korun. Podle lékařské komory už neplní regulační funkci

Číst článek

Do veřejného zdravotního pojištění přicházejí peníze vybrané od zaměstnavatelů a zaměstnanců na pojistném odvodu ze mzdy, platby osob samostatně výdělečně činných a platby státu za takzvané státní pojištěnce.

Těch je zhruba 5,9 milionu. Jedná se o děti, seniory, nezaměstnané nebo vězně. Letos za ně stát odvádí 1878 korun měsíčně, příští rok to bude o 111 korun více. Podle Válka to přinese přibližně dvacet až třicet miliard korun více.

Od roku 2024 pak bude nastavena automatická valorizace navázaná na reálný vývoj ekonomiky. Bude se vypočítávat podobně jako důchody podle vyměřovacího základu, tedy minimální částky stanovené pro odvod pojistného osob samostatně výdělečně činných, zvýšeného o inflaci a jednu polovinu růstu reálné mzdy.

V roce 2024 by tak stát odváděl asi 146 miliard korun, letos dává zhruba o dvacet miliard korun méně.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme