Vláda vyhlásila boj černému trhu s alkoholem, zřídí proto speciální pracovní skupinu

Vláda zřídí pracovní skupinu pro boj proti černému trhu s alkoholem. Po jednání vlády to řekl premiér Petr Nečas z ODS. Pančování alkoholu by do budoucna měla zamezit opatření, která vypracují zainteresovaná ministerstva.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Na pulty se po dvou týdnech vrací prověřený tvrdý alkohol

Na pulty se po dvou týdnech vrací prověřený tvrdý alkohol | Zdroj: ČTK

„Jsem přesvědčený, že občané České republiky mají mít jistotu, že se stát z této události poučil a bude konat,“ vysvětlil vznik speciální pracovní skupiny premiér Petr Nečas.

„V pracovní skupině zasednou náměstci ministrů zemědělství, financí, zdravotnictví, průmyslu a obchodu, vnitra a spravedlnosti. Ke spolupráci přizveme také Unii výrobců a dovozců lihovin, Potravinářskou komoru České republiky a Asociaci hotelů a restaurací České republiky,“ oznámil Nečas.

Například Unie výrobců a dovozců lihovin podle jejího prezidenta Petra Pavlíka připravila 19 bodů, o kterých chce s vládou diskutovat:

Přehrát

00:00 / 00:00

Záměry vlády shrnula v Odpoledním Radiožurnálu redaktorka Věra Masopustová

„To, co bych chtěl vyzdvihnout, je kontrola výroby a transportu metylalkoholu a denaturovaného lihu. Jak známo, denaturovaný líh může být zbaven denaturační látky, a tím pádem být zdrojem lihu pro nelegální výrobu. My si myslíme, že by takovýto výrobek měl být monitorován úplně stejně, jako je monitorován líh, kde je uplatněna spotřební daň – to znamená potravinářský líh.“

Jednotlivá ministerstva v pracovní skupině dostanou své vlastní úkoly. Například ministerstvo zdravotnictví bude mít na starosti informační kampaň. Ta by měla podle šéfa resortu za TOP 09 Leoše Hegera minimalizovat riziko dalších otrav pančovaným alkoholem:

„Je velmi pravděpodobné, že po čištění té sítě ještě zůstane řada toxických lahví v domácnostech.“

Prevence je podle Petra Nečase zásadní: „Při boji proti černému trhu je velmi důležitá prevence, a proto by občané měli mít dostatek informací, jaké lihoviny jim mohou způsobit těžkou otravu nebo v tragických případech i smrt.“

Přehrát

00:00 / 00:00

Náměstek ministra průmyslu pro ekonomiku Jiří Jirka a náměstek ministra spravedlnosti František Korbel v pořadu Stalo se dnes

A chybět nemá ani represe. „Na území České republiky by mělo také dojít k mimořádné kontrolní akci celní správy, policie a dalších kontrolních orgánů proti nelegálním výrobcům, distributorům a prodejcům lihovin,“ informoval Nečas.

Ministerstvo spravedlnosti má nyní v této souvislosti zrevidovat trestní zákoník. „Jedná se zejména o znovudoplnění paragrafu, který postihuje takzvanou nedovolenou výrobu lihu,“ upřesnil náměstek ministra spravedlnosti František Korbel.

Změna paragrafu může mít podle něj význam především v rovině psychologické. „Aby si populace uvědomila, že výrobou lihu bez příslušného povolení může spáchat trestná čin.“

Zvažuje se zavedení koncesí

Ministerstvo financí má zjistit možnosti zvýšení kontroly nakládání s metylalkoholem a zavedení pokut za zničení, krádež nebo ztrátu kolků. V neposlední řadě má pracovat na zavedení koncesí na prodej lihovin.

Podle Petra Nečase by koncese v praxi měly platit pro prodejce tvrdého alkoholu s obsahem lihu nad 20 procent. Na koncesi by pak měli mít prodejci nárok automaticky po splnění předem definovaných podmínek.

Přehrát

00:00 / 00:00

Ředitel společnosti Global Spirits Tomáš Otta a prezident Svazu obchodu a cestovního ruchu Zdeněk Juračka byli hosty večerních Ozvěn dne na Radiožurnálu

„Pokud by měl být ten systém zaveden, tak by měl definovat jasné podmínky, za kterých je na udělení koncese nárok. Pouze při neplnění těchto podmínek nebo při porušování provozování této koncese by bylo možné tuto koncesi odejmout,“ uvedl Nečas.

Vláda tím chce podle Nečase zabránit tomu, aby o udělení koncese rozhodovali úředníci, a vytvořil se tak další prostor pro korupci.

Podle prezidenta Svazu obchodu a cestovního ruchu Zdeňka Juračky je zavedení koncesí na prodej lihovin jednou z cest, jak prodej tvrdého alkoholu kontrolovat. Opatření by se podle něj mělo týkat veškerého alkoholu kromě piva.

Základní opatření, které umožní sledovat jak nákup, tak prodej lihovin pomocí koncesí, jsou podle Juračky dvě:

„První podmínkou je mít dokonalé účetnictví, mít podvojné účetnictví, být plátcem DPH. Druhá podmínka, naprosto rezolutní, je mít v chodu a plně připravenou registrační pokladnu.“

Alkohol (ilustrační foto) | Foto: ČTK

Tomáš Otta, ředitel společnosti Global Spirits, největšího dovozce destilátů v České republice, se s Juračkou shoduje: „Já si myslím, že to jsou opravdu základní věci k tomu, aby ten systém začal férově fungovat.“

„Dočasná řešení víceméně míří úplně špatným směrem. Postihují ty, kteří legislativu dodržují; mají nyní strašnou papírovou smršť, kterou musí řešit. Ten, kdo to přelívá z kanistru do kanistru a prakticky je dneska beztrestný a nikdy žádné papíry nevyužíval, je dneska v ještě výhodnější pozici, než byl dříve,“ dodal Otta.

Podle něj by takovéto opatření vedlo i k ochraně spotřebitele. „Funguje to v každé standardní zemi, tak nevidím důvod, proč by to nefungovalo v České republice.“

Ministerstva by měla rozpracovaná opatření vládě předložit do 17. října.

Věra Pfeifferová, Matěj Skalický, Zuzana Hálová, Jan Bumba Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme