Vláda se nebrání odškodnění lidí zavlečených do bývalého SSSR
Vláda neodmítla návrh na odškodnění osob, které byly po druhé světové válce zavlečeny do bývalého Sovětského svazu. Podle názoru kabinetu se jedná o určitý průlom v dosavadní praxi, když stát má nahradit škodu způsobenou třetím subjektem. Proto je potřeba poslanecký návrh po právní stránce dopracovat.
Podle jednoho z předkladatelů, poslance za Unii svobody Václava Krásy, by se náhrady měly pohybovat kolem 120 tisíc korun na osobu za jeden rok. Prokázání újmy, jak tvrdí poslanec, by nemělo být příliš složité. A to zejména u občanů zavlečených do SSSR hned po válce v roce 1945, protože hlavně tito lidé budou mít dokumenty, které jim při cestě zpět vystavilo ministerstvo zahraničí. Komplikovanější asi bude situace u našich spoluobčanů zavlečených do Sovětského svazu po únoru 1948. Krása nicméně věří, že i v těchto případech ministerstvo doklady dohledá.
Zaměstnanci správních úřadů a regionálních samospráv nesmí do své práce promítat politické přesvědčení ani vyžadovat nebo dostávat dary, které by mohly i nepřímo ovlivnit jejich rozhodování. Vyplývá to z etického kodexu pracovníků veřejné správy, který schválila vláda. Jak upozornil mluvčí kabinetu Libor Rouček, kodex není závazným právním předpisem, ale pouze doporučujícím souhrnem pravidel.
Vláda přijala rozsáhlý návrh ústavních změn, který souvisí s připravovaným vstupem České republiky do Evropské unie. Podle Roučka byla všechna ustanovení předem konzultována se zástupci ostatních parlamentních stran a jejich klubů. Na rozdíl od současného znění Ústavy by například stát mohl některé své pravomoci postoupit mezinárodním institucím. Návrh nově vymezuje okruh mezinárodních smluv, které budou součástí právního řádu a budou mít přednost před zákonem, dále rozšiřuje kompetence Ústavního soudu rozhodovat o souladu mezinárodních smluv, které jsou součástí právního řádu, s ústavním pořádkem, a to už před jejich ratifikací.
Po dvou neúspěšných pokusech o prosazení obecních daní se vláda rozhodla změnit zákon o místních poplatcích. Podle dnes schváleného návrhu by se změny týkaly především poplatků za užívání veřejného prostranství a poplatků ze vstupné. Zákon také rozšiřuje okruh osob a organizací, které jsou osvobozeny od poplatků ze psů, například psí útulky. Poplatek ze psů platí chovatel psa a chovatelem se rozumí fyzická nebo právnická osoba, která psa drží a má trvalý pobyt na území České republiky. Poplatek se platí ze psů starších 6 měsíců. Osvobozeni jsou lidé nevidomí, bezmocní a občané s těžkým zdravotním postižením. Sazby se tímto zákonem nemění.
Vláda přidělila stavbu 60kilometrového úseku dálnice D47 izraelské společnosti Housing&Construction. Ta povede z Lipníka nad Bečvou do Ostravy. Vláda rozhodla, že vypíše výběrové řízení na poradenskou firmu, která stanoví, jakým způsobem by měla izraelská firma do dálnice investovat plánovaných 40 miliard korun. Stavět by se mohlo začít na jaře příštího roku. Společnost H&C bude financovat kromě výstavby dálnice také její následnou údržbu po dobu 20 až 30 let.