Naděje pro čínské křesťany? Vnitro po dvou letech zřejmě rozhodlo o žádostech o azyl

Ministerstvo vnitra po dvou letech zřejmě rozhodlo o osudu čínských křesťanů, kteří v Česku žádají o azyl. Verdikt, který zatím není známý, si první z desítek žadatelů vyslechnou ve středu. Rozhodnutí nelze nyní předjímat, každý případ odbor azylové a migrační politiky resortu posuzuje individuálně.

Praha (Aktualizováno: 17:47 19. 2. 2018) Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Čínští křesťané v Pekingu během vánočních oslav (ilustrační foto)

Čínští křesťané (ilustrační foto) | Foto: Lou Linwei/ Alamy | Zdroj: Profimedia

O rozhodnutí vnitra informoval jako první týdeník Respekt. Na Západě často úřady podle týdeníku argumentují při zamítnutí žádostí tím, že když uprchlíci z Číny legálně bez problémů vycestovali, tak je prý stát nepronásleduje.

Ombudsmanka se zajímá o žádosti čínských křesťanů o politický azyl. 'Došlo k překročení lhůt,' uvádí

Číst článek

"My s tím nesouhlasíme, ale je možné, že právě tuhle logiku ministerstvo vnitra uplatní," řekl Respektu Martin Rozumek, ředitel Organizace pro pomoc uprchlíkům, která zastupuje třicítku žadatelů z Číny.

Rozumek si myslí, že pokud někdo z jeho klientů azyl dostane, bude to spíše z humanitárního důvodu, třeba kvůli těžké nemoci.

Čínský režimní tisk už dříve označil křesťany žádající o azyl v Česku za „nelegální imigranty, kteří se za křesťany pouze vydávají“.

Změna vládní politiky

V cizině se skutečně objevilo několik případů, kdy údajná skupina čínských křesťanských uprchlíků o křesťanství nevěděla zhola nic a použila jej pouze jako záminku k pokusu dostat se do Evropy, informuje Respekt. České tajné služby ale nic podobného nezjistily.

Český případ byl navíc od počátku politicky velmi citlivý, zvlášť po tom, co v minulosti vláda Bohuslava Sobotky a prezident Miloš Zeman změnili politiku vůči asijské velmoci.

21:10

Čínská křesťanka v Česku: Našla jsem tu lásku, ale mám strach. Bez azylu mi hrozí mučení a smrt

Číst článek

Vláda se odklonila od tematiky lidských práv a soustředila se spíš na uzavírání obchodních kontraktů. Kdyby Česko udělilo všem žadatelům azyl, Čína by to mohla chápat jako oficiální kritiku za porušování lidských práv v zemi, což by mohlo mít i vliv na obchodování s Čínou.

Vedle mladé Číňanky vystupující pod českým jménem Emilia s médii hovořila pouze Anna. Rozhovor s dívkou přinesl Český rozhlas Plus.

Žadatelé mají strach, že veřejným vystoupením a možným ztotožněním by v případě neudělení azylu a následné deportace do Číny riskovali život. Podle Respektu však většina žadatelů azyl nedostane.

Kateřina Součková, mis Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme