Naděje pro čínské křesťany? Vnitro po dvou letech zřejmě rozhodlo o žádostech o azyl
Ministerstvo vnitra po dvou letech zřejmě rozhodlo o osudu čínských křesťanů, kteří v Česku žádají o azyl. Verdikt, který zatím není známý, si první z desítek žadatelů vyslechnou ve středu. Rozhodnutí nelze nyní předjímat, každý případ odbor azylové a migrační politiky resortu posuzuje individuálně.
O rozhodnutí vnitra informoval jako první týdeník Respekt. Na Západě často úřady podle týdeníku argumentují při zamítnutí žádostí tím, že když uprchlíci z Číny legálně bez problémů vycestovali, tak je prý stát nepronásleduje.
Ombudsmanka se zajímá o žádosti čínských křesťanů o politický azyl. 'Došlo k překročení lhůt,' uvádí
Číst článek
"My s tím nesouhlasíme, ale je možné, že právě tuhle logiku ministerstvo vnitra uplatní," řekl Respektu Martin Rozumek, ředitel Organizace pro pomoc uprchlíkům, která zastupuje třicítku žadatelů z Číny.
Rozumek si myslí, že pokud někdo z jeho klientů azyl dostane, bude to spíše z humanitárního důvodu, třeba kvůli těžké nemoci.
Čínský režimní tisk už dříve označil křesťany žádající o azyl v Česku za „nelegální imigranty, kteří se za křesťany pouze vydávají“.
Změna vládní politiky
V cizině se skutečně objevilo několik případů, kdy údajná skupina čínských křesťanských uprchlíků o křesťanství nevěděla zhola nic a použila jej pouze jako záminku k pokusu dostat se do Evropy, informuje Respekt. České tajné služby ale nic podobného nezjistily.
Český případ byl navíc od počátku politicky velmi citlivý, zvlášť po tom, co v minulosti vláda Bohuslava Sobotky a prezident Miloš Zeman změnili politiku vůči asijské velmoci.
Čínská křesťanka v Česku: Našla jsem tu lásku, ale mám strach. Bez azylu mi hrozí mučení a smrt
Číst článek
Vláda se odklonila od tematiky lidských práv a soustředila se spíš na uzavírání obchodních kontraktů. Kdyby Česko udělilo všem žadatelům azyl, Čína by to mohla chápat jako oficiální kritiku za porušování lidských práv v zemi, což by mohlo mít i vliv na obchodování s Čínou.
Vedle mladé Číňanky vystupující pod českým jménem Emilia s médii hovořila pouze Anna. Rozhovor s dívkou přinesl Český rozhlas Plus.
Žadatelé mají strach, že veřejným vystoupením a možným ztotožněním by v případě neudělení azylu a následné deportace do Číny riskovali život. Podle Respektu však většina žadatelů azyl nedostane.