Vláda má plán ke kvalitnímu školství. Klíčem je matematika a snížení byrokracie
České školy budou brzy kvalitnější. Alespoň podle plánu ministerstva školství. Šéf úřadu Petr Fiala představil desatero pro lepší vzdělávání v Česku a velký důraz klade hlavně na matematiku. Plánované kroky mají i podporu Petra Nečase.
Podle představ ministerstva by se měla snížit byrokracie na školách, aby bylo více času na výuku. Dále se má posílit prestiž učitelského povolání - to zajistí připravovaný kariérní systém, který by měl platit od roku 2015.
„Nemůžeme dosáhnout toho, abychom měli dobré školy, pokud v nich nebudeme mít dobré a motivované pedagogy. Takže se soustředíme i na to, abychom vytvořili učitelům lepší podmínky pro jejich povolání,“ zdůraznil Fiala.
Ministr školství Petr Fiala představil své návrhy v Ozvěnách dne Radiožurnálu, hodnotil je předseda Asociace středních průmyslových škol Jiří Zajíček
Úřad také chystá změny ve financování škol, které by zamezily rostoucím rozdílům mezi kraji a školami v podmínkách dětí pro výuku.
Podle ministra je rovněž třeba připravit kvalitní maturitní zkoušky, uvažuje se o povinné matematice.
K zájmu o matematiku a technické a přírodovědné obory by přitom měly být děti vedené už od raného věku.
„Jednoznačně se prokazuje, že nelze začít ve chvíli, kdy se mladí rozhodují o tom, co půjdou studovat, ale skutečně se s rozvojem zájmu o tyto obory musí začít nejpozději na základní škole. Dobrá znalost přírodovědných oborů a matematiky patří k všeobecnému vzdělání a vidíme-li, že tam máme nedostatky, tak musíme pracovat na tom, abychom je změnili,“ vysvětlil Fiala.
Pro kvalitnější univerzity resort chystá především novelu vysokoškolského zákona, o které se mluví už dlouho. Díky ní by se měly jednotlivé vysoké školy profilovat, dostaly by také možnost sloučit se s jinými.
A zavedené má být kontraktové financování, které dá školám garanci určité částky na několik let dopředu.
Fiala chce své desatero prosadit ještě za současné vlády
Reformu vysokého i regionálního školství nebo kariérní řád učitelů přitom připravovali už dřívější ministři školství, nikdy se ale neuskutečnily. Fiala podotkl, že změny chce prosadit i díky větší diskuzi s odbornou veřejností, jednotlivé kroky intenzivně projednává s experty z praxe.
„Já se snažím, abychom těchto deset kroků, které jsme dnes představili, dokázali realizovat ještě v průběhu tohoto volebního období,“ doplnil ministr.
Za krok dobrým směrem označil jeho návrhy předseda Asociace středních průmyslových škol Jiří Zajíček.
„Otázkou je, zdali dokáže pan ministr zajistit dostatečnou politickou podporu, aby se toto všechno podařilo realizovat. Já pevně věřím, že ano, protože školství a jeho kvalita by měla být záležitostí nás všech, bez ohledu na politickou příslušnost,“ poznamenal Zajíček ve vysílání Radiožurnálu.