Vláda bude obhajovat před poslanci postoj k evropské ústavě

Budoucí evropská ústava vyvolává mimořádné jednání dolní komory parlamentu. Poslanci budou debatovat o tom, jaké jsou představy vlády o konečné podobě tohoto dokumentu. Schůzi prosadily ve sněmovně opoziční strany ODS a KSČM. Občanští demokraté varují mimo jiné před uspěchaným přijetí euroústavy, nevýhodné pro Česko. Komunisté zase dali najevo, že chtějí prosazovat do vládního mandátu vlastní myšlenky.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Poslanecká sněmovna Parlamentu ČR

Poslanecká sněmovna Parlamentu ČR | Foto: Česká televize

Podle předsedy poslaneckého klubu Vlastimila Tlustého by měla vláda především jasně vysvětlit nejen opozici, ale i veřejnosti, jaká stanoviska chce při jednání o euroústavě obhajovat. "Evropská ústava může být dokumentem, který by znamenal poměrně značné předání kompetencí z Prahy do Bruselu, jinými slovy ztrátu části státní a národní suverenity, a my požadujeme, aby vláda celé veřejnosti sdělila, co vlastně prosazuje," prohlásil Tlustý.

Komunisté budou podle předsedy jejich klubu Pavla Kováčika žádat především vyjednání takového znění ústavy, které zaručí České republice a dalším malým státům ve srovnání s ostatními zeměmi Evropské unie, rovná práva: "Ať už je to rotující předsednictví, ať už je to co země, to komisař, a ne až někdy, prostě podmínky, které zaručí rovnoprávné postavení České republiky a jejích občanů," vypočítal Kováčik. Komunisté navíc trvají i na tom, aby čeští občané vyjádřili k budoucí ústavě Evropské unie v referendu.

Na mimořádnou schůzi se stejně jako opozice chystá i vláda. Ministerstvo zahraničí přitom už dopředu důrazně odmítá výtky ODS, že vládní kabinet ve sněmovně dostatečně neprojednal svůj mandát pro mezivládní konferenci o euroústavě s opozicí. O ústavě EU začali jednat evropští politici minulý víkend v Římě.

Podle vrchního ředitele sekce pro evropské záležitosti Ivana Jančárka o tom mohli zástupci všech parlamentních stran v příslušných sněmovních výborech diskutovat. "Státní tajemník Kohoutek a ministr Svoboda byli jak v zahraničním výboru, tak ve sněmovním výboru pro evropskou integraci, kde se o těchto záležitostech bavili, takže nám připadá, že dialog s výborem de facto je dialog s parlamentem a dialog s parlamentem znamená dialog se všemi politickými stranami," obhajuje vládu Jančárek.

Předseda poslanecké sněmovny Lubomír Zaorálek ve vysílání Radiožurnálu odmítl názory, že by se přijetím této mezinárodní smlouvy vměšovaly státy do záležitostí druhých. "Je celá řada věcí, které my si budeme rozhodovat sami, byť bude integrace postupovat ještě dále, protože bude nevýhodné a zbytečné, aby byly spravované na úrovni Evropské unie. A pak jsou věci, které je výhodné spravovat na úrovni evropské, třeba boj proti organizovanému zločinu, životní prostředí, ale třeba i zahraniční politika," řekl Zaorálek.

Petr Doležel, Milada Richterová, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme