Vinaři používají v boji proti hladovým špačkům speciální balony, inspirovali se v Asii

Vinaři na jihu Moravy opět po roce vytáhli do boje proti hladovým špačkům. Za několik minut jsou tisícihlavá hejna schopna spořádat i půl úrody hroznů. Z vinic se proto teď čím dál častěji ozývají výbuchy plynových děl, které mají ptáky plašit. Někteří vinaři ale zkouší i různé tišší novinky a inspirují se třeba až v Asii.

Brno Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Vinaři používají v boji proti hladovým špačkům speciální balony, inspirovali se speciálními balony v Asii

Vinaři používají v boji proti hladovým špačkům speciální balony, inspirovali se speciálními balony v Asii | Zdroj: Český rozhlas

Nad vinicemi Milana Spěváka z Velkých Bílovic na Břeclavsku vlají speciální balony. Odhadem jich tu je osm. „Viděli jsme to v Japonsku, v Číně. Je to takový zajímavý tichý hlídač špačků,“ popisuje Spěvák pro Český rozhlas Brno.

Přehrát

00:00 / 00:00

Vinaři používají v boji proti hladovým špačkům speciální balony, inspirovali se v Asii. Natáčela Štěpánka Kadlečková

Balony jsou nafukovací a velké asi čtyřicet nebo padesát centimetrů. „Má to představovat oko dravce, leskne se to a zjistili jsme, že špaček nemá rád oči. Když je vidí, tak se toho bojí. Je to takové velké oko, takže tak to asi funguje,“ vysvětluje.

Zatímco Spěvák sází na tuto novinku, ostatní vinaři většinou věří plynovým dělům.

„Nejaktivnější bývají špačci zrána při úsvitu a potom na konci dne při západu slunce, takže se tak nastavuje cyklus výbuchů plašení někdy okolo páté nebo půl šesté a potom odpoledne od čtyř hodin do šesti nebo do sedmi. V noci je vypnuto,“ popisuje hustopečský vinař Roman Fabig.

Vinaři prodávají první burčák, letošní počasí hroznům prospívá. Cena zůstává stejná jako loni

Číst článek

Dělo pak vystřelí zhruba každou minutu, a ochrání tak až pět hektarů vinic. „Vidíte tu, že pár bobulek z hroznu je vyzobaných, ale na celém hroznu jde o pět bobulek, takže to není tak zásadní. Umí očesat celou hlavičku, ale tady to bylo jen nasycení před dalším letem,“ popisuje možné následky návštěvy hejna špačků v ryzlinku rýnském Fabig.

„Mám docela dobrý náhled k vinařům z Rakouska, protože jsem s některými v intenzivnějším kontaktu. A začíná se tam objevovat systém permanentní ochrany sítí, která tam je zavedena celoročně. Slouží zjara proti okusu od zvěře, v průběhu vegetace chrání proti kroupám a samozřejmě na konci je to ochrana proti špačkům,“ přibližuje hustopečský vinař.

V boji proti špačkům poleví vinaři na jihu Moravy v průběhu září nebo října, kdy ptáci odlétají na jih.

Vinnou révu na jihu Moravy chrání proti špačkům sítě | Foto: Štěpánka Kadlečková | Zdroj: Český rozhlas

Štěpánka Kadlečková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme