Horko za mřížemi? Vězni mohou být do půl těla, dozorci ale musí zůstat v dlouhých kalhotách
Čeští vězni mohou v panující vlně veder zůstávat oblečeni jen do půl těla. Dozorci jsou na tom hůř: součástí jejich uniforem nejsou krátké kalhoty, takže musí vydržet v dlouhých kalhotách, které doplňuje košile. Odsouzení i jejich strážci mají dostatečný přístup k pitné vodě, uvedla mluvčí Vězeňské služby Petra Kučerová. Horko podle ní v žádném případě nenarušilo bezpečnost a pořádek ve věznicích.
„Vězni mají úlevy v ústrojové kázni. To znamená, že nemusejí mít trička a můžou se svléknout do půl těla. Co se týče příslušníků ve službě, tam ústrojová kázeň samozřejmě musí být,“ popsala stávající situaci mluvčí.
Práce ve vedrech? Dostupná voda, home office i zkracování pracovní doby
Číst článek
O něco lépe jsou na tom příslušnice bezpečnostního sboru, protože k jejich uniformám patří krátké sukně. Muži, kteří nosí ke kalhotům košile, si ve vedrech alespoň nemusí uvazovat kravatu.
Klimatizované prostory ve věznicích nejsou, a tak je potřeba zajistit vhodné prostředí jinak. „Vězni mají samozřejmě přístup k pitné vodě. Pak už je to na každém řediteli věznice. Může rozhodnout třeba o tom, že odsouzení smí častěji do sprch,“ řekla Kučerová.
I dozorci mohou pít vodu podle individuálních potřeb každého z nich, k dispozici totiž mají sodobary.
Převážení vězňů k soudům či do jiných věznic se děje za každého počasí, a tedy i v extrémním horku. „Ohledně eskort samozřejmě žádné omezení není a ani být nemůže. Takže fungují tak, jak mají, a tak, jak je potřeba,“ doplnila mluvčí.